Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Exponet Organizasyon tarafından düzenlenen, ''2. ATTM Travel Ankara Turizm ve Tatil Günleri Fuarı'', yarın Başkentlilerle buluşacak. 

İlişkili Haberler


Altınpark Expo Center'da 24 Nisan'a kadar açık kalacak 2. ATTM Travel Ankara Turizm ve Tatil Günleri Fuarı'nda, oteller, seyahat acenteleri, tatil köyleri, termal ve devre mülk tesisler, kış ve kayak tesisleri, tatil köyleri, illerin kültür ve turizm müdürlüklerinin yanı sıra belediyelerin de tanıtım yapabileceği bir ortam oluşturulacak. 

Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürü Doğan Acar, fuarın bu yıl ikincisini düzenlediklerini, Ankara'ya çok sayıda firma ve turizm profesyonelinin geleceğini söyledi. 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığının da fuarı desteklediğini anlatan Acar, fuarda Ankara'nın 25 ilçesine stant verildiğini bildirdi. 

Fuarın bu yıl Altınpark Expo Center'da düzenleneceğini belirten Acar, ''Organizasyon 24 Nisan'a kadar sürecek inşallah bu yılda ses getirecek. Bir fuar hazırlığına girişmek kolay iş değil zaman alıyor'' dedi. 

Ankara'nın bir turizm fuarına ihtiyaç olduğunu, bunu uzun yıllardır dile getirdiğini kaydeden Acar, sözlerini şöyle sürdürdü: 

''Ankara'nın kültür turizmde öne çıkan unsurlarının tanıtılması çok önemli. Başkent ve bugüne kadar bir fuar alanına sahip olamadı. Atatürk Kültür Merkezi bir fuar alanı değildir, kültürel amaçlı yapılmış bir yerdir. Ankara devamlı bir sergi alanına mutlaka kavuşturulmalıdır. 

Başkentin doğal ve tarihi değerler açısından mevcut potansiyelini ön plana çıkarmak ve değerlendirmek için ulusal, uluslararası stratejiler belirledik. 2. ATTM Travel Ankara Turizm ve Tatil Günleri fuarının Türkiye'nin turizm imkanlarını sergileyecek olması bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Türkiye'nin güler yüzlü aydınlık başkenti Ankara'nın tanıtımına ve Ankaralıların tatil alternatiflerine büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu fuar geniş kitlelere hitap edecektir.''

''EN ÇOK TURİST VEREN İLLER ARASINDA ANKARA İKİNCİ SIRADA''
Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Seçim Aydın, fuarın Ankara için çok önemli olduğunu, bu tür organizasyonların İstanbul, İzmir ve Antalya'da yıllardır düzenlendiğini söyledi. 

Türkiye'de en çok turist veren iller sıralamasında Ankara'nın İstanbul'un ardında yer aldığını belirten Aydın, ''Bu nedenle insanların nereye gideceğini, nerede kalacağını ve bunları analiz edebileceği bir fuar olsun istedik. Bu fuarın Türkiye'deki tüm turizm destinasyonlarına katkı sağlayacağını düşünüyorum'' dedi. 

Turizmde en büyük etkenin tanıtım ve pazarlama olduğuna dikkati çeken Aydın, şunları kaydetti: 

''Tanıtım yapabilmek için de bu tür etkinliklere katılmak gerekiyor. Bu bölgelerde kendi ürünlerini, bölgelerini, tesislerini tanıtmak ve pazarlamak isteyen profesyoneller için iyi bir fırsat Ankara. Sadece Ankaralı'nın katılacağı ve buradan izlenimleri taşıyacağı bir program değil bu. Ankara civarından gelen illerin de görücüye sunulması söz konusu. Bu nedenle ciddi bir pazar oluşturacak organizasyon. Ben hem profesyoneller açısından hem de tatil satın almak isteyenler için çok güzel bir etkinlik olacağına inanıyorum.'' 

Fuarda yörelerin ve o bölgelerdeki tesislerin kendilerini tanıtacaklarını ifade eden Aydın, ''Fuarın bu yıl ikincisini düzenliyoruz. Çok verimli olduğu için gelenekselleşmeye başladı. Stant ve katılımcı sayısı artarak devam ediyor. Anadolu'dan gelecek, diğer turizm bölgelerinden gelecek profesyonel katılımcı arkadaşlarımız bizden konaklama için yardım talebinde bulunuyorlar. Buradan görüyorum ki katılım artıyor'' diye konuştu.
 
''FUAR ÜCRETSİZ ZİYARET EDİLEBİLECEK''
Exponet Organizasyondan Yusuf Erdem de fuarın Ankara'da ilk ve tek sayılabileceğini belirterek, sektördeki herkesi beklediklerini bildirdi. 

Ankara gibi düzenli turist veren bir kentin, bu sektördeki dinamiklerinin fuar sayesinde daha da gelişeceğine inandıklarını anlatan Erdem, ''Fuarın Türk turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Birçok bölgeden katılımcımız olacak'' dedi. 

Erdem, şu an itibariyle firma sayısının 80 civarında olduğunu ifade ederek, 20-24 Nisan tarihlerinde her gün 11.00-20.00 saatlerinde açık olacak fuarı, Başkentlilerin ücretsiz ziyaret edebileceğini bildirdi. 

Fuarın katılımcı profili arasında, oteller, apartlar, devre mülkler, fizik tedavi merkezleri, seyahat acenteleri, tatil köyleri, kış ve kayak tesisleri, gemi turları, golf ve tenis turizmi, hidro terapi, ılıcalar, kaplıcalar, inanç turizmi, kamp merkezleri, kongre merkezleri, kültür turizmi, mağara turizmi, spa ve kür merkezleri, yat kiralama, yayla ve dağ turizmi, hava yolu şirketleri de yer alıyor.