Antakya künefelik peyniri tescillendi

UNESCO tarafından gastronomi şehirleri ağına alınan Hatay'ın yöresel lezzetlerinden Antakya künefesinin peynirine, coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Antakya künefelik peyniri tescillendi

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından şehirleri ağına alınan 'ın yöresel lezzetlerinden Antakya künefesinin peynirine, coğrafi işaret tescil belgesi verildi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, daha önce Antakya künefesinin coğrafi tescilini aldıklarını, şimdi ise Antakya künefelik peynirinin coğrafi tescil belgesini aldıklarını belirterek, "Aynı zamanda Antakya künefesinin uluslararası tesciline müracaat etmiş bulunmaktayız. Kısa süre içerisinde bunun müjdesini vereceğiz" dedi.

"Hatay, ülkemizde eşsiz mutfak kültürü ürünleri çeşitliliği ile müstesna bir yere sahiptir" diyen Çinçin, "Doğu ve batı mutfağının buluşma yeri olan kadim topraklar geçmişten günümüze bizlere miras kalan lezzetlerimizi korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 2005 yılından bu yana coğrafi işaret sürecini yoğun bir şekilde yürütmekteyiz. Bu kapsamda Antakya mutfağı ile özleşen en popüler ürünümüz olan Antakya künefesinin Antakya künefelik peyniri ile coğrafi işaret tescil belgesini aldık” diye konuştu.

Antakya künefelik peyniri tescillendi - 1

Farklı şehirlerde değişik peynir cinslerinden künefe yapıldığını belirten Çinçin, “Künefenin lezzetinin sebebi Antakya künefelik peynirdir. Künefeyi birçok şehirde yapıyorlar. Zaman zaman bu peynire ulaşamadıkları için kaşar peyniri veya değişik peynir cinslerinden künefe yapmaya çalışıyorlar. Ama yapılan ürünün sadece adı künefe oluyor. Lezzeti künefe olmuyor” dedi.

Antakya künefelik peyniri tescillendi - 2

Sayfa Yükleniyor...