Antalya'da keşfedilmemiş bir cennet var

Finike ilçesine bağlı Gökbük Köyü, kanyonu ve doğa sporlarına elverişli coğrafyasıyla alternatif turizm için keşfedilmeyi bekliyor.

21.04.2010 - 12:10

Antalya'da keşfedilmemiş bir cennet var

Gökbük Köyü'nde yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki kanyon ve dere yatağına paralel  yürüyüş yolları, ziyaretçilere keyifli anlar yaşatıyor.

İlerledikçe kanyona dönüşen derenin yanı sıra doğa sporları içinde elverişli olan doğası nedeniyle Gökbüklü vatandaşlar tarafından alternatif turizme aday gösteriliyor.        

Gökbük köyü Muhtarı İsmail Aydıntaş, çevresinde yüzlerce yıllık sedir ormanları, Sarıkaya Yaban Hayatı Koruma Alanı ve 7 kilometre mesafede Arycanda Antik Kenti bulunan bölgeyi birçok etkinliğin yapılabileceği turizm cenneti olarak nitelendirdi.

DEVLET DESTEĞİ BEKLİYORLAR
Köylerine turist geldiğini ancak bunun yeterli olmadığını söyleyen muhtar Aydıntaş, devlet desteği bekledikleri ifade ederek, yaşadıkları yerin ender güzellikte, görülmeye değer olduğunu kaydetti.

''Köy içinde, mimari yapısı sedir ağacından oluşan 70-80 yıllık evler mevcut. Sedir ağacından yapılmış olduğu için evlerin birçoğu iyi durumda ancak restorasyon yapılırsa çok daha iyi görünüme kavuşacaklar. Ayrıca, doğa sporları için uygun bir zemine sahip. Alternatif turizmi burada cazip hale getirmek için devletin desteğine ihtiyaç duyuyoruz.''

CENNETTE BİR KÖŞE
Gökbük Köyü'nde yaşayan Okay Sütçüoğlu da yaşadıkları yerin adeta cennetten bir köşe olduğunu belirterek, gezmeye gelenlerin de aynı fikri taşıdığını söyledi.

Gökbük Köyü'nün kendine has coğrafyası, temiz havası, akarsuyu, içme suyu ve özel mimari dokuya sahip olduğunu kaydeden Sütçüoğlu, alternatif turizm için küçük pansiyonculuğun teşvik edilebileceğine dikkati çekerek, Gökbüklü birçok kişinin başka yerlerde turizm sektöründe çalıştığı için yabancı dil bildiğini anlattı.   
    
Bazı üniversitelerle koordineli çalışma başlattıklarını ifade eden Sütçüoğlu, bu yıl yaz mevsiminde üç ay sürecek bir çalışma ile köyün ekolojik, jeolojik ve turistik değerlerinin ortaya konulmasını hedeflediklerini vurguladı.

Sütçüoğlu, ''5 fakülte buna iştirak edecek. Burada elde edeceğimiz verilerle, zaten elimizde bulunan kanyonla ilgili değerleri hem görsel olarak hem de bilimsel olarak tespit edip alternatif turizme aday olan bölgeyi gün yüzüne çıkaracağımızı tahmin ediyorum'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...