Arapgir dolaması coğrafi işaret belgesi aldı

Malatya mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan 'Arapgir dolaması' için coğrafi işaret tescil belgesi alındı.

Arapgir dolaması coğrafi işaret belgesi aldı

Arapgir’in coğrafi işaretli ürünlerine bir yenisi daha eklendi. Arapgir’in Mor reyhanı, köhnü üzümü, tandır kebabının ardından ilçenin yöresel lezzetlerinden coğrafi sınıra özgü üretim metodu ve şekli bulunan salamura üzüm yaprağı ve tereyağı ile hazırlanan ‘Arapgir dolaması’ Türk Patent ve Marka Kurumu’nun onayıyla tescillendi.

Konuyla ilgili olarak yazılı bir açıklamada bulunan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, ilçe mutfağının Türkiye'nin önde gelen mutfakları arasında yer aldığını belirterek, "Arapgir mutfağının kendine ait çok özel tatları ve lezzetleri var. Saray kültürünün bir yansıması olan Arapgir mutfağı için de coğrafi işaret çalışmalarında bulunuyoruz. Bu bağlamda ilçede bir de merkezi yapıyoruz. Kaşkaloğlu Konağı'nda yapılacak bu proje için gastronominin daha iyi tanıtılması ve dünya mutfağında yer alması için çalışmalar yapılması hedefleniyor" dedi.

Arapgir dolaması coğrafi işaret belgesi aldı - 1

Arapgir köhnü üzümü, Arapgir mor reyhanı ve Arapgir tandır kebabından sonra Arapgir dolamasının da tescillenmesiyle tescilli ürün sayısının dörde çıktığını söyleyen Cömertoğlu, "Arapgir'imizin daha birçok ürünü ve lezzeti için de başvurularımız var. İlerleyen günlerde inşallah onları da tescilleyerek anlamında ön plana çıkmak istiyoruz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...