Büyük Önder Atatürk'e İtalya'dan hediye olarak gönderilen ''nolina'' adlı tropikal çiçek 107 yaşına ulaştı. Atatürk'ün çiçeği emanet ettiği bahçıvanının çırağının çocuklarının bakımını yaptığı çiçeğin boyu 4.5 metreyi geçti.

İlişkili Haberler


Kartepe ilçesinde sera işleten 47 yaşındaki Ömer ve 37 yaşındaki Orhan Aydoğan kardeşler, 2004 yılının haziran ayında ölen babaları Niyazi Aydoğan'dan miras kalan çiçeğe en iyi şekilde bakmaya çalıştıklarını söyledi.

Orhan Aydoğan, Atatürk'ün bahçıvanı olarak bilinen Rum asıllı Pandeli Rektus'un, çiçeği çırağı olan babasına 1971 yılında teslim ettiğini, çiçeğin babalarından da kendilerine emanet kaldığını belirtti. Aydoğan, tropikal bölgelerde, ekvator çizgisine yakın yerlerde yetişen bitkinin en önemli özelliğinin ''Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk'e İtalya'dan hediye olarak gönderilmiş olması'' olduğunu ifade etti.

Aydoğan, "Babamın ustası Atatürk'ün başbahçıvanıymış. Pandeli Rektus usta, Yalova Termal'de Atatürk'ün emriyle çiçekçiliğin temellerini atan kişidir. Bu bitkiden 3 adet gelmiş, birini İstanbul'a götürmüş yaşatamamışlar, diğerinin ne olduğu bilinmiyor, bu çiçeği ise yaşatsın, neslini devam ettirsin diye babama vermiş. Babamın yaşamını yitirmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Bundan sonra da çiçeğin bakımını kardeşimle üstlenerek geleneği devam ettiriyoruz. Atamızın emanetini korumaya çalışıyoruz" dedi.

Sera ortamında muhafaza ettiklerini çiçeğin 107 yaşında olduğunu anımsatan Aydoğan, ''Nem ve ışığa yüksek oranda ihtiyaç duyan bir bitki, sıcak ortamda yetiştirilmesi gerekiyor. Çiçeğimizin boyu 4.5 metreyi geçti, Türkiye'de bu boyda olanı yok sanıyorum. 25 yaşında, boyu 50 santimetreyi aşmayan türlerini İstanbul'da bazı yerlerde gördüm. Fakat bu boyda ve bu yaşta olanını henüz görmedim'' diye konuştu.

Orhan Aydoğan, ağabeyinin ve kendisinin birer kız ve erkek çocukları olduğunu, çocukların Atatürk'ten kalan bu mirasa kendilerinden sonra aynı özenle sahip çıkmasını ve bakımını üstlenmesini arzuladıklarını söyledi.