Atletizm pistinde iki nine

Haftanın 4-5 günü atletizm pistinde yöresel kıyafetleriyle spor yapan 85 yaşındaki Emine Yıldırım ile 80 yaşındaki Fatma Aktan gören herkesin ilgisini çekiyor.

24.11.2010 - 12:13

Atletizm pistinde iki nine

Diyarbakır'da 85 yaşındaki Emine Yıldırım ve 80 yaşındaki Fatma Aktan'ın yöresel kıyafetleriyle atletizm pistinde düzenli spor yapmaları hayranlıkla karşılanıyor. Hatta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ikiliyi örnek gösteriyor.

Yenişehir ilçesindeki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne ait Şilbe Spor Tesisleri'ne haftanın 4-5 günü gelen Şilbe köyü sakinlerinden Yıldırım ve Aktan tesisteki aletlerle spor yapıyor. İki yaşlı kadın atletizm pistine her gelişlerinde el ele tutuşup bir tur yürüyüş yaptıktan sonra bir süre bisiklet, çift salınım, step, kol ve bilek çalıştırma ve bacak ağırlık aletleriyle egzersiz yapıyor.

Gençlik Spor İl Müdürlüğü personeli de ninelere her konuda yardımcı oluyor. İkili yaşlarının ileri olması nedeniyle kısa sürede yorulurken, bu yorgunluklarını tesislerde dinlenerek ve buradaki personelin ikramlarıyla kısa sürede atıyor.

“DİZ AĞRIM GEÇTİ”
Spor tesislerine yakın olan Şilbe köyünde yaşadıklarını belirten Fatma Aktan, tesis çevresinde dolaşırken gençlerin aletlerle spor yaptıklarını gördüklerini, bunun üzerine kendilerinin de egzersize başladıklarını anlattı.

“İlk günler zorlandık ancak daha sonra alıştık. Başka uğraşımız olmadığı için sürekli tesise gelip atletizm pistinde yürüyoruz, ardından da aletlerle çalışıyoruz. Buradaki görevliler de bize gereken ilgiliyi gösteriyor. Yaşımız çok ilerlediği için gençler gibi her hareketi yapamıyoruz. Daha kolay olan aletlerle spor yapıyoruz.” diyen Aktan buna rağmen sporun büyük faydasını gördüğünü ifade etti.

Eskiden diz ağrısı olan yaşlı kadın artık her şeyi rahatlıkla yapabildiğini, ağrısının da geçtiğini söyledi.

“ÖRNEK OLUYORLAR”
Gençlik ve Spor İl Müdürü İslam Çetin, tesislere gelip spor yapan yaşlı kadınları ilk gördüğünde çok şaşırdığını dile getirerek, ''Spor yapmalarından dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Çünkü, spor yapmanın yaşı yok. Gençlere güzel örnek oluyorlar. Bu iki ninemizi herkese örnek gösteriyoruz. Bunun için de aletlerle spor yaparken fotoğraflarını çektirip, internet sitemize koyduk.'' diye Konuştu.

Atletizm Antrenörü Muhyettin Gökçe de tesislere 700 metre uzaklıktaki Şilbe köyünden spor yapmaya gelen bu iki yaşlı kadına yardımcı olduklarını belirterek, ''Hemen hemen her gün tesislere gelip spor yapıyorlar. Geldikçe de spor yapmayı çok sevmeye başladılar. Genellikle pistte biraz yürüyüş yaptıktan sonra aletlerle bütün hareketleri yapıyorlar. Tesise gelenler de onları ilgiyle izliyor.” dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...