Audrey Hepburn zengin ediyor

Sinema tarihinin güzel yıldızlarından Audrey Hepburn'un fotoğrafının basıldığı nadir rastlanan bir pul açık artırmaya çıkarılıyor.

25.05.2009 - 16:57

Audrey Hepburn zengin ediyor

Audrey Hepburn deyince akıllara eşarbı, uzun sigaralığı ve aydınlık gülümsemesi ile 60’lı yıllardan kalma fotoğraflar gelir. Beyaz perdenin unutulmaz yüzü, Almanya’da şu günlerde pul koleksiyoncularının ilgisini çekiyor. Daha önce Essen'da açık artırma ile satılan pul, Pazartesi günü de Berlin’de açık artırmaya sunulacak.

Yalnızca beş adet ortaya çıktı

Hepburn’un rol aldığı en ünlü filmlerden biri olan ‘Tiffany’de Kahvaltı’ filminden kalma, ağzında sigarası ile poz verdiği bir fotoğrafının yer aldığı pullara bugün on binlerce Euro değer biçiliyor. 2001 yılında 14 milyon adet basılan bu pullar, Hepburn’un oğlunun itirazları nedeniyle piyasadan çekilmiş ve imha edilmişti. Hepburn’un imhadan kurtarılabilen pullarından bugüne kadar yalnızca beş tanesi ortaya çıktı.

Hepburn pulu zengin etti

Sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olması nedeniyle, değeri de artan Audrey Hepburn pulları, sahiplerini zengin ediyor. Bunlardan biri de hobi olarak pul koleksiyonculuğu yapan çilingir Thomas Boche. 55 Euro tutarında internetten gelişi güzel pullar ısmarlayan Boche, bu pullar arasında tesadüfen Audrey Hepburn pulunu bulur. Bu pul hakkında fazla bilgisi olmayan Boche, yaptığı araştırmalar sonucunda ender bir parçaya rastladığını anlar. Berlin'deki açık artırmayı beklediğini söyleyen Boche, pulu sattıktan sonra ilk işinin güzel bir tatil yapmak olduğunu söylüyor.

Fiyat 60 bin Euro'nun üzerine çıktı

Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra piyasaya sürülen en pahalı pul olma özelliği taşıyan Audrey Hepburn pulu, pulu satın almak isteyenler arasında da adeta bir yarışa yol açtı. Düsseldorflu açık artırmacı Ulrich Felzmann “Böyle bir pul bulmak, lotoda altı tutturmak gibi bir şey” diyor. Zira Essen Pul Fuarı’nda 30 bin Euro taban fiyat biçilen Audrey Hepburn puluna Pazartesi günü Berlin'de yapılacak açık artırma için şimdiden 60 bin Euro fiyat verildi. Audrey Hepburn pullarından biri 2005 yılında 135 bin Euro’ya satılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...