Datça ve Bodrum sahillerini mesken tutan dişi fok Badem, üç gün önce Yalıkavak'a geldi. Bir teknenin üzerine çıkarak uzun süre uyuyan Badem, dün ve bugün Gemitaşı kayalıkları çevresinde görüldü. Kurban Bayramı'nda Yalıkavak'ta ortaya çıkan ve yapılan incelemenin ardından bugüne kadar tespit edilen en yaşlı erkek Akdeniz foku olarak kayıtlara geçirilen Bayram da aynı bölgede yeniden görüldü.

Balıkçılar, cep telefonlarının kameralarıyla iki foku bir arada görüntülemeye çalıştı, ancak başarılı olamadı. Sadece insanlara daha yakın davranan Badem'in tekneye yanaşmasıyla fotoğrafları çekilebildi.

Erkek foka Bayram adını veren Yalıkavak Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Saruhan, Yalıkavak açıklarındaki Gemitaşı kayalığı, Çavuş ve Kiremit adası arasında bugüne kadar 4- 5 Akdeniz foku tespit edildiğini ve Badem ile Bayram’ın da iki gündür Gemitaşı kayalığında görüldüğünü belirtti.

DHA'nın haberine göre; Saruhan, "Gerek zabıta, gerek jandarma ve gerekse sahil güvenlik ekipleri ile fokları korumak ve zarar verilmesini engellemek için balıkçılara ve bölgede seyir halindeki teknelere uyarılarda bulunuyoruz. Fokların sayısının çoğalması bu bölgede huzur bulduklarını barınabildiklerini gösteriyor. Bayram adını verdiğimiz fok yaklaşık bir aydır buralarda görülüyor. Badem de dişi olduğuna göre belki aynı kayalıklarda iki gün üst üste görülmesi çiftleşmeleri anlamına gelebilir. Bizim görevimiz nesli gittikçe tükenen bu sevimli hayvanları en iyi şekilde korumak. Badem ile Bayram'ın görüldüğü Gemitaşı kayalıklarına teknelerin ve balıkçıların yaklaşmasını yasakladık" dedi.

BADEM 5, BAYRAM 35 YAŞINDA
Dişi fok Badem'in 190 santim boylarında 190 kilo ağırlığında ve 5-6 yaşlarında, Bayram'ın ise 230 santim boyunda, yaklaşık 400 kilo ağırlığında ve 35-40 yaşlarında olduğu biliniyor.

PLAJA ÇIKTI, SAHİLDE UZUN SÜRE UYUDU
Akdeniz foku Badem, Bodrum'un Yalıkavak Beldesi Küdür mevkiinde plaja çıktı. Sahilde uzun süre uyuyan Badem'i görmek için Yalıkavaklılar sahile akın etti. Yalıkavak Belediyesi ve jandarma ekipleri geniş güvenlik önlemi alarak Badem'e yaklaşılmasını rahatsız edilmesini önledi.