NTV'nin 'İyi Bayramlar' programında Burcu Kaya; Barış Manço'nun oğulları Doğukan ve Batıkan'la bir araya geldi.

"ADAM OLACAK ÇOCUK DÖNEMİNDE BAŞKA ÇOCUKLARLA İLGİ PAYLAŞIMI BAŞLADI"

Kendileri de küçük birer çocukken Barış Manço'nun "Adam Olacak Çocuk" programında zaman geçiren kardeşlerden Batıkan Manço, "Orada çekimler olurken biz de reji odasındaydık veya kameramanlaydık. Teknik aletlerle de ilgileniyorduk. Onların da bizlere kattığı bir şey var. Dolayısıyla ben o anları keyifle hatırlıyorum" dedi. Ancak Doğukan Manço aynı görüşte değildi: "Bana sorarsanız aslında eğlenceli olmadı. Başka çocuklarla ilgi paylaşımı başladı. İşte 'Adam Olacak Çocuk' olduğunda, babanın başka çocuklarla ilgilenmesi, onlara hediye vermesi gibi gerçekler var."

"ANNEMİZİN DİĞER İSMİ GİZLİ KAHRAMAN"

Anneleri Lale Manço'nun kendileri üzerinde büyük emeği olduğunu söyleyen Doğukan Manço, "Annemin bence bir diğer ismi 'gizli kahraman' diye düşünüyorum. 'Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır' derler ya işte bu, onu çok güzel tanımlıyor. Annemin çok büyük rolleri var Barış Manço üzerinde. Hem ana olarak, babamızın o yoğunluğu içerisinde iki çocuğa sahip çıkması, bir yandan babamın imajını kabul edip destek verip onun da bir yere taşınmasında yol arkadaşlığını yapması... Ayrıca '7'den 77'ye' programının ve kliplerin yönetmeni. Gerçek bir gönül bağı, gerçek bir hayat arkadaşlığı" dedi.

"BABAM BİR ŞEYİN YAPILMAMASI GEREKTİĞİNİ BİR KERE SÖYLERDİ"

Babalarının bilge bir insan olduğunu anlatan Batıkan Manço, "Bir konuda ikaz ya da uyarı varsa ama ne sert, ne de çocuk muamelesi görecek kadar. Benim hatırladığım şu: Bir şeyin yapılmamasını bir kere söylerlerdi annem veya babam ve o bende kalırdı. Daha üstüne 'Niye?' diye peşini getiremezdim" dedi. Doğukan Manço ise babasının sessizliğinin ardında ne yattığını şöyle açıkladı: "Mesela dişler fırçalanacak bir kere söylenirdi bizde. 'Oğlum dişini fırçaladın mı bak!' sevmezdi. Kızma diye bir şey yoktu zaten, bir sessizlik vardı ki aman! Dövmekten beter ederdi. Keşke sinirlenseydi. O suskunluk başka bir şeydi."

"TÜRKİYE'NİN İLK RAPÇİLERİNDENİM!"

Barış Manço'nun efsane şarkısı "Ayı"yı yeniden düzenleyen Doğukan Manço şarkıyla ilgili anısını paylaştı: "1989'da ikinci sınıftaydım ben. Okuldan dönüyordum ve babam masada bu şarkı üzerine çalışıyordu. Bana 'Doğukan böyle bir şarkı yapmayı düşünüyorum, gel bir bak' dedi. Hatta orada bir kısmını ben okuyorum, rap yapıyorum. Türkiye'nin ilk rapçilerindenim yani yanlış olmasın."

"OKU OĞLUM OKU"

Burcu Kaya'nın "Babanızdan aldığınız en önemli nasihat neydi?" sorusuna Batıkan Manço, "Öğretileri, nasihatleri, sözleri. 'Oku oğlum oku'. Bendeki o özellikle" dedi. Aynı soruya Doğukan Manço "Ne yaparsan yap ama en iyisini yap! İster marangoz ol ama öyle bir tahta kes ki bunu Doğukan kessin desinler, derdi. Bu zannedersem Batıkan'ın da benim de hayatımızdaki en önemli nasihatlerinden bir tanesi. Hatta ben bir işi düzgün yapmadığıma inandığım zaman kendimi hasta olmuş gibi hissediyorum, çok etkisi altında kalmışım."

TABAN TABANA ZIT KARDEŞLER

Birbirlerinden çok farklı özellikler taşıyan kardeşler duruma esprili yorumlar da getirdi. Batıkan Manço, "Doğukan'ın hızlı yaşam akışından etkilenmiş olabilirim. Doğu, zaten çok küçük yaştan beri paten, kaykay, bisiklet kullanırdı. Hepsini yaptı, hepsinden düştü. Ben pencereden onu izledim, dedim ki 'Bunu yapmamak lazım'. Çok iyi bir örnek oldu bana, onun için bugün böyleyim" açıklamasında bulundu.

Doğukan Manço ise esprili şikayetlerini şu şekilde dile getirdi: "Benim vücudumda kırılmamış nokta kalmadı. Batıkan'ın mesela parmağının ucu kesilir, yarabantları sarılır, zannedersin çok kıymetli bir mevzu var orada. Benim sağ bacağım iki kere alçıya alındı, iki kolum da alçıya alındı, burnum çatladı, kafamda 4 tane ayrı dikiş var. Artık annem alışmıştı, kendi alıyordu dikişleri. Batıkan'ın serçe parmağı kanadı bir de burnu. Annem kıyamaz ona. Ayırt etmiyor da Batıkan'a bakınca gözleri doluyor."