Bayramda 100 Euro'ya yurt dışı turu

Gaziantep'teki seyahat acenteleri, 9 günlük tatil için yurt içi ve yurt dışında çeşitli seçenekler sunarken, yurt dışı deneyimi yaşamak isteyen vatandaşlar, uygun fiyat seçeneklerinin sunulması nedeniyle Suriye'ye ve Ürdün'e düzenlenen turlara büyük ilgi gösteriyor.

Bayramda 100 Euro'ya yurt dışı turu

Genelde Gaziantep ve Hatay'daki şirketler tarafından karayolu üzerinden gerçekleştirilen turlarda, Suriye'nin önemli kentlerindeki tarihi yerler gezdiriliyor.        

30 Euro'ya günü birlik, 100 Euro'ya 2 günlük gezilere katılmanın mümkün olduğu turlar, daha çok orta gelir grubundaki vatandaşlar ve bu ülkeyi merak edenler tarafından tercih ediliyor.        

Bölgede faaliyet gösteren turizm şirketlerinden Altınoluk Turizm Seyahat Acentası Genel Müdürü Fetullah Aşkın, Suriye'nin Şam ve Halep kentlerine düzenledikleri turlara özellikle bölge dışından İstanbul, Ankara ve Adana'dan da yoğun ilgi olduğunu söyledi.        

Kurban Bayramı için düzenlenen Suriye ve Ürdün turlarının büyük bölümünün dolduğunu belirten Aşkın, fiyatların çok uygun olduğunu, başta yurt dışına çıkma deneyimi yaşamak isteyenler olmak üzere, fotoğraf çekmekten ve kültürel gezilerden hoşlananların bu turları tercih ettiğini söyledi.       

Son dönemlerde iki ülke arasındaki ilişkilerin çok geliştiğini, vizelerin karşılıklı kaldırıldığına dikkati çeken Aşkın, bunun turizme olumlu yansıdığını, turların da buna paralel olarak arttığını bildirdi.       

Aşkın, havayoluyla doğrudan Gaziantep'e gelme imkanı bulan vatandaşların Suriye'ye gitmeden önce, kültürlerin buluştuğu Gaziantep ve Hatay'ı da gezme imkanı bulduklarını, 1 saat mesafede olan Halep'e de hemen geçebileceklerini kaydetti.
       
FİYAT ETKİLİYOR
Aşkın, Avrupa ülkelerine düzenlenen turların yarım pansiyon fiyatlarının 450 Euro'dan başladığını, Suriye, Beyrut ve Ürdün fiyatlarının uygun olmasının ve vize olmamasının tercih nedeninde önemli rol oynadığını vurguladı.        

Her şey dahil 30 Euro'ya günübirlik, 100 Euro'ya 2 günlük geziler düzenlediklerini, vatandaşlara gidilen kentlerin tarihi yerlerini rehberleriyle gezdirdiklerini anlatan Aşkın, bu fiyata yurt dışına çıkmanın geniş ailelelere, emekli ve memurlara da cazip geldiğini kaydetti.       

Aşkın, ''Kurban Bayramı nedeni ile beş yıldızlı otelde 2 günlük konaklama bedeli herşey dahil 100 Euro. Şam ve Ürdün için ise 4 gece 5 gün kampanyamız 350 Euro. Yine Suriye-Lübnan için ise 3 gece 4 gün 350 Euro'dan sattık. Yerlerimiz tamamen doldu'' dedi.       

Aşkın, tur programına katılanların özellikle Şam'da Türk Şehitliği, Emevi Cami, Azem Sarayı, Ulusal Müze, Süleymaniye Külliyesi gibi tarihi mekanlara ilgi gösterdiklerini ifade etti.       

Aşkın, tura katılanların Hamidiye, Kale Kapalı çarşılarında, fiyatları oldukça uygun olan baharat, terlik, porselen, çeyizlik örtüler, şal gibi eşyalar satın alabildiğini söyledi.        

Özellikle 7 bin yıllık geçmişe sahip olan başkent Şam'ın Suriye'nin en ilgi çeken yerlerinden biri olduğunu anlatan Aşkın, şöyle konuştu:       

''Şam, Pagan dinleri, Hristiyanlık ve şimdi Müslümanlara ev sahipliği yapan, mistik bir havası olan başkent. Binlerce tarihi esere sahip bir başkent. Osmanlı İmparatorluğu bu başkentte önemli eserler bırakmış. Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan'ın eserleri mevcut. Şam, manevi açıdan önemli bir yer.''        

Aşkın, Emeviye Camisi'nin hemen yanında Selahaddin Eyyubi'nin türbesinin ve bu türbenin avlusundaki, 1914 yılında Filistin'de uçakları düşen ve ilk Türk hava şehitleri olan Fethi Bey, Sadık Bey ve Nuri Bey'in mezarlarının da tura katılanların görmek istedikleri yerler arasında olduğunu kaydetti.        

1921'de Fransa ile imzalanan Ankara Antlaşmasıyla Türkiye'ye verilen ve Türk askerleri tarafından korunan Süleyman Şah'ın türbesinin bulunduğu Caber Kalesi'nin de yer aldığı Suriye'de, çok sayıda tarihi yapı bulunuyor. Bugüne kadar farklı kültürlere ev sahipliği yapan başkent Şam ve Aslı ile Kerem'in aşkının yaşandığı kabul edilen Halep kenti, turistlerin en çok ilgisini çeken kentler.        

Emeviler tarafından kiliseden çevrilen Emevi Cami, Azem Sarayı, Zekeriya Cami, Kapalı Çarşı ile Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı'nın da kullandığı Halep Kalesi de gezilmesi gereken en önemli yerler olarak dikkati çekiyor.
        
YÜZDE 90'I ÇÖL OLAN ASYA ÜLKESİ
Yüzde 90'ı çöl olan bir Asya ülkesi olan Ürdün ise Kızıl deniz sahilleri, antik kentleri, taştan gökdelenler barındıran çölleri ve Lut gölü ile insanı cezbeden ülkenin başkenti Amnman. Dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılan Petra, Ürdün'ün en değerli hazinesi ve turizmin gelir kaynağını oluşturuyor.        

Sadece hayallerde var olabilen bu antik şehir sanki çok yüksek bir taş duvardan yontulmuş...
       
AVRUPA ÜLKELERİNE İLGİ ÇOK FAZLA
Gaziantep'te yerleşik Bistur Turizm Genel Müdürü Erkan Özsavaş ise beklendiği gibi bayram tatilinin 9 güne çıkmasının en çok turizmcileri sevindirdiğini, tatil yapma fırsatı bulamayan ailelerin, Avrupa ülkelerine yoğun ilgi gösterdiklerini söyledi.        

Özsavaş, şunları söyledi: 

''Euro'da kurun düşük seyretmesi nedeniyle ortaya çıkan cazip fiyatlar da ilgiyi artırdı. Özellikle Budapeşte, Viyana ve Prag gibi Orta Avrupa şehirlerine ilgi var. Yine İtalya, Fransa ve İspanya'da çok ilgi gören ülkeler arasında.

Bu yıl fiyatlar geçen yıla oranla çok daha hesaplı. Birçok ülke kriz nedeniyle fiyatları aşağı çekti. Yüzde 50'ye varan indirimler uygulandı. Bir kişi 3-4 yıldızlı otellerde 4 gece 5 gün 215 Euro'ya yarım pansiyon konaklayabiliyor. 7 gece 8 günlük Viyana-Budapeşte-Prag turunun 400 Euro. Aynı koşullarda iç piyasada bile aynı koşullarda konaklamak çok zor. Fiyatların çok uygun olması yurt içi yerine yurt dışının tercih edilmesine neden oldu. 9 günlük tatili ve düşük fiyatları fırsat bilenler bayramı yurt dışında geçirecek. Şu anda tüm satışlarımız bitti. Zaten ülkelerin konsoloslukları vize işlemlerini kapattı. Ancak yeşil pasaportu olanlar işlem yaptırabiliyor.''
Sayfa Yükleniyor...