Bebeği bebek anlar

ABD'de Brigham Young Üniversitesi'nin son araştırmasına göre, bebekler birbirlerinin duygularını anlayabiliyor.

29.06.2013 - 14:57

Bebeği bebek anlar

Yetişkinler için, bir bebeğin neler hissettiğini anlamak zor olsa da Brigham Young Üniversitesi'nin araştırmasına göre, bebekler birbirlerini çok kolay anlayabiliyor.

"Infancy" adlı akademik dergide yayımlanan psikoloji profesörü Ross Flom'un çalışması, 5'inci aydan itibaren bebeklerin bir başka bebeğin duygularını anlayabildiğini ortaya koyuyor.

Flom, “Yeni doğanlar aç ya da yorgun olduklarını anne ve babalarına sözlü olarak ifade edemez bu yüzden ilk iletişim yöntemleri duygular yoluyladır. Bu nedenle ilk gelişme sürecinde duygulardaki değişimleri ayırt edebilmeleri şaşırtıcı değil” diyor.

Araştırmaya göre, 5 aylık bir bebek, akranının çıkardığı olumlu ya da olumsuz seslere uygun seslerle ve yüz ifadeleriyle karşılık verebiliyor.

Flom, ilk kez bu kadar erken dönemde bebeklerin birbirlerine karşılık verebilme becerisinin ortaya konulduğunu vurguladı.

Flom daha önce yaptığı araştırmalarda, bebeklerin köpekler, maymunlar ve klasik müziğin "neşeli mi yoksa üzüntülü mü" olduğunu anlayabildiklerini göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...