Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ''İsmail Cem Televizyon Ödülleri'' sahiplerini buldu.

Yarışma 41 kategoride gerçekleşti.

Burcu Esmersoy'un sunduğu törende, ilk olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görüntülü mesajına yer verildi. Gül mesajında; İsmail Cem'in her bakımdan kendisini yetiştirmiş farklı bir siyasetçi ve kültür adamı olduğunu söyledi.

İsmail Cem'in TRT Genel Müdürlüğü sırasında yaptığı çalışmalarla Türk televizyonuna büyük katkı sağladığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, böylesi yarışmaların onun adını hafızalarda yaşatacağını vurguladı.

TELEVİZYON TARİHİNDE İSMAİL CEM VE SONRASI VARDIR
İsmail Cem'in en iyi dostlarından Güneri Civaoğlu'da davetlilere seslendi.

İsmail Cem'in değerli ve kadim dostu olduğunu belirten Civaoğlu, "Sevgili İsmail Cem'in adının böylesine önemli bir ödül için bayraklaştırılması çok güzel. İsmail Cem son derece sempatik, sevecen ve hep aile ilişkisine önem veren, işine son derece ciddiye alan bir isimdi. Ne iş yaptıysa en iyisini yaptı. İsmail Cem'in ikinci özelliği ise tanıdığım en güvenilir çok az insandan biriydi. İsmail Cem'e bir şey söylerseniz 'yaparım' dediyse o sözünün gerçekleşmesi onun için en önemli en duyarlı olduğu konuydu.

İsmail Cem'le gazete çıkarırken beraber çalıştık. Çok çalışkandı. Sonra siyasete girdiğinde merhum Erdal İnönü ile genel başkanlık için mücadele etti ve daha sonrada çeşitli mevkilerde bulundu ve en olmayacak yerden aday gösterildi ama kazandı ve sonrasında Dışişleri Bakanlığı'nda Türkiye'nin bugüne kadar bu görevi en iyi yapanlardandı.

Türkiye televizyona geçtiğinde İsmail Cem ve sonrası vardır. Bu ödül törenine verilebilecek en iyi isim olarak seçilmiştir. Türkiye'de televizyonlarında ilk naklen maç yayını, ilk diziler İsmail Cem'in zamanında yapılmıştır. Bugün tüm Türkiye'yi ekranlara kilitleyen Aşk-ı Memnu'nun Müjde Ar'ın rol aldığı dizisi İsmail Cem'in döneminde ekranlara gelmiştir. Ona öpücük yolluyorum. Ruhu şad olsun" dedi.

Güneri Civaoğlu ve tüm salon İsmail Cem'i alkışladı.

Star TV Haber Grup Başkanı Uğur Dündar da İsmail Cem'in Türkiye'nin gurur duyması gereken aydın evlatlarından birisi olduğunu kaydetti. İsmail Cem'in TRT Genel Müdürlüğü yaptığı 500 günde televizyon dünyasında devrim niteliğinde yenilikleri hayata geçirdiğini bildiren Dündar, bu yeniliklerden birinin canlı mevlit yayınları olduğunu ifade etti.

İsmail Cem'in Dışişleri Bakanlığı döneminde başarılı çalışmalarıyla uluslararası çevrenin de saygısını kazandığını, buna karşın Türkiye'de siyasetin insan kıymeti bilmediğini savunan Dündar, ''İsmail Cem, Türkiye'nin özlemini duyduğu çok iyi bir Başbakan olabilirdi'' dedi.

GECEYE EZEL DAMGASINI VURDU
Geceye, 9 dalda ödül alan ''Ezel'' dizisi damgasını vurdu. ''Hanımın Çiftliği'' ve ''Aşk-ı Memnu'' dizileri ise geceden dörder ödülle ayrıldı.

'En İyi Drama Dizisi Aktör' ödülünü alan Kenan İmirzalıoğlu, ''Bu ödül beni çok onurlandırdı. Bu kadar kişiyi, ancak İsmail Cem ismi bir araya toplayabilirdi. Ödülü tüm oyuncular ve ekip arkadaşlarım adına alıyorum'' diye konuştu.

KIVANÇ TATLITUĞ, RAKİBİNİ AYAKTA ALKIŞLADI
Aynı kategorilerde Kenan İmirzalıoğlu ile yarışan Kıvanç Tatlıtuğ, İmirzalıoğlu ödül alırken onu ayakta alkışladı ve "50 kez ödül alsa, 50 kere alkışlarım" dedi.

Bu sözlerin karşısında çok mutlu olduğunu söyleyen İmirzalıoğlu ise; "Kıvanç'ın bu tavrı bizi sürekli karşılaştıranlara en büyük cevap olacaktır. Kıvanç, işini çok iyi yapan, işine önem veren bir meslektaşım. İki yıldır çok başarılı performans gösteriyor. Bundan sonra da çok daha iyi işler yapacağına inanıyorum. Televizyonun, Kıvanç Tatlıtuğ gibi yakışıklılığıyla kendini izlettiren oyunculara ihtiyacı olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

'En İyi Drama Dizisi Aktrist' ödülünü alan Özgü Namal ise dizi setlerindeki uzun çalışma saatlerini hatırlatarak, ''Sabahlara kadar yemeden içmeden 24 saat çalışan insanları ödüllendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum'' dedi.

'En İyi Gençlik Dizisi Aktrist' kategorisinde ''Melekler Korusun'' dizisindeki rolüyle ödül alan Hümeyra, ''Ödül alıp almamak benim için önemli değil. Ben buraya İsmail Cem için geldim ama ödülü aldığım için de çok mutluyum'' diye konuştu.

''Geniş Aile'' dizisindeki rolüyle 'En İyi Komedi Dizisi Aktörü' ödülünü kazanan Ufuk Özkan ise ''Bu benim eşim ve oğlumdan sonra aldığım en büyük üçüncü ödül'' dedi.

YARIŞMADA ÖDÜL ALAN İSİMLER ŞÖYLE:
En İyi Komedi Dizisi: Geniş Aile
En İyi Komedi Dizisi Aktris: Demet Evgar (1 Kadın 1 Erkek)
En İyi Komedi Dizisi Aktör: Ufuk Özkan (Geniş Aile)
En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Aktris: Ezgi Mola (Canım Ailem)
En İyi Komedi Dizisi Yardımcı Aktör: İlker Aksum (Canım Ailem)
En İyi Drama Dizisi: Ezel
En İyi Drama Dizisi Aktris: Özgü Namal (Hanımın Çiftliği)
En İyi Drama Dizisi Aktör: Kenan İmirzalıoğlu (Ezel)
En İyi Drama Dizisi Yardımcı Aktris: Deniz Çakır (Yaprak Dökümü)
En İyi Drama Dizisi Yardımcı Aktör: Selçuk Yöntem (Aşk-ı Memnu)
En İyi Gençlik Dizisi: Es - Es
En İyi Gençlik Dizisi Aktrist: Hümeyra (Melekler Korusun)
En İyi Gençlik Dizisi Aktör: Avni Yalçın (Melekler Korusun)
En İyi Gençlik Dizisi Yardımcı Aktrist: Rojda Demirer (Melekler Korusun)
Gençlik Dizisi Yardımcı Aktör: Altan Gördüm (Kavak Yelleri)
En İyi Dizisi Uyarlama Senaryo: Aşk-ı Memnu (Ece Yörenç, Melek Gençoğlu)
En İyi Özgün Senaryo: Ezel (Kerem Deren, Pınar Bulut)
En İyi Dizi Yönetmeni: Uluç Bayraktar (Ezel)
En İyi Çıkış Yapan Dizi Yönetmeni: Görkem Turgut (Ömre Bedel)
En İyi Dizi Görüntü Yönetmeni: Veysel Tekşahin (Ezel)
En İyi Dizi Kurgusu: Serdar Çakular (Ezel)
En İyi Dizi Müziği: Ezel (Toygar Işıklı)
En İyi Dizi Sanat Yönetmeni: Dilek Yelence (Hanımın Çiftliği)
En İyi Dizi Kostümü: Atila Tükkantoz (Hanımın Çiftliği)
En İyi Dizi Makyajı: Hüseyin Üküm (Hanımın Çiftliği)
En İyi Dizi Başlangıç Jeneriği: Haluk Arus (Aşk-ı Memnu)
En İyi Dizi Fragmanı: Ezel (Ay Yapım)
En İyi Unutulmaz Sahne Adayları: Ezel
En İyi Kültür/Sanat Programı: Gezelim Görelim
En İyi Gündüz Kuşağı Programı: Doktorum
En İyi Spor Programı: Stadyum
En İyi Çocuk Programı: Haberin Olsun
En İyi Talk Show Programı: Muhabbet Kralı
En İyi Müzik Eğlence Komedi Show Programı: Çok Güzel Hareketler Bunlar
En İyi Yarışma Programı: Bir Kelime Bir İşlem
En İyi Magazin Programı: Cumartesi Sürprizi
En İyi İnternet Desteği: Ay Yapım (Aşk-ı Memnu)
En İyi Belgesel Programı: Ayı ve İnsan (Ece Soydam)
Yaşam Boyu Başarı Ödülleri: Uğur Dündar, Tuncel Kurtiz, Halil Ergün, Uğur Yücel, Metin Akpınar
Antalya Özel Ödülleri: Müjdat Gezen, Perran Kutman, Güneri Civaoğlu
İsmail Cem Özel Onur Ödülü: İz TV