Bir otistiğin gözünden 20 dakikalık New York

Otistik sanatçı Stephen Wiltshire, New York'un tepesinde 20 dakika gezdikten sonra şehrin beş buçuk metre uzunluğunda panoramasını çizdi.

Haberler 30.10.2009 - 13:14

Bir otistiğin gözünden 20 dakikalık New York

Otistik sanatçı Stephen Wiltshire, New York'un tepesinde 20 dakika gezdikten sonra şehrin beş buçuk metrelik bir panoramasını çizdi. Wiltshire'ın hafızadan çizdiği resim Brooklyn'de bulunan Pratt Enstitüsü'nde sergileniyor.

Wiltshire'ın üç günde çizdiği resimde Empire State Binası ya da Chrysler Binası gibi şehrin belli başlı yapılarını görmek mümkün. Çalışırken sürekli müzik dinleyen Wiltshire, bunun kendisine yardımcı olduğunu söylüyor.

Wiltshire ve ailesiyle çalışan Iliana Taliotis, "Stephen ilk önce taslağını kurşun kalemle oluşturuyor sonra onu küçültüyor ve detaylara geçmeden önce belli başlı büyük şeyleri çiziyor" dedi.

New York'a üçüncü kez gelen Wiltshire, ilk kez şehri panoramik bir şekilde çiziyor. Taliotis, "Stephen burasının ruhani evi olduğuna inanıyor. Burada Londra ile bağdaştırabileceği birçok şey var. Tek fark binaların boyutu ve modernliği. Şehirler hep onun tutkusu olmuştur" yorumunu yaptı.

Erken safhada otizm teşhisi konan Wiltshire, çizimi bir ifade biçimi olarak kullanıyor. Wiltshire konuşmasına yardımcı olacak 26 resim çizmiş ve hepsi alfabenin bir harfini simgeliyor. Çizimlerinde ortalama 12 kalem kullanan Wiltshire'ın eserlerini bitirmesi bazen bir haftayı bulabiliyor. Mayıs 2005'te Wiltshire Tokyo'yu model alarak 15 metre uzunluğunda, hayatının en büyük panoramik çizimini yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...