Bir SMS ile 34 bin lira dolandırıldı

Cep telefonuna gelen "kola firmasından hediye 10 bin TL kazandınız" mesajına karşılık veren çiftçi, 3 saat içerisinde 34 bin 20 lirasını kaptırdı!

14.04.2011 - 14:39

Bir SMS ile 34 bin lira dolandırıldı

Çiftçilik yapan 32 yaşındaki A.İ.Ç.’nin cep telefonuna gelen kısa mesajda, bir kola firmasından çekilişle 10 bin TL kazandığı, ödülü alabilmesi için verilen telefon numarasını araması isteniyordu. Hemen mesajda belirtilen telefonu arayan Ç., firma yetkilisi sandığı kişiye ödülü nasıl alabileceğini sordu.

Telefondaki dolandırıcı, "Telefonu kapatmadan şimdi en yakın postaneye gidin ve vereceğimiz telefon numaralarına cep lira yüklemesi yaptırın. Aynı şubeye yapacağımız online ödemeyle ödülünüzü alacaksanız" dedi. 

DHA'nın haberine göre; telefonu kapatmadan Aksu PTT Şubesi’ne giden Ç., dolandırıcının verdiği telefon numaralarına sırayla 180’er TL göndermeye başladı. PTT gişe görevlisi A.K, gönderilen miktar 30 bin lirayı geçince "Ne zaman ödeme yapacaksınız" diye sordu. Bu sırada telefondaki kişi PTT görevlisini isteyerek, "Arkadaşımız hediye kazandı. Sen yükleme yapmaya devam et" dedi.

Görevli A.K, bir süre daha para yükledikten sonra, Ç.’ya "Sen bu kadar parayı nasıl ödeyeceksin. Üzerinde para var mı?" diye sordu. A.İ. Ç. para olmadığını, ancak yüklemenin ardından kendisine para geleceğini, bu şekilde ödeyeceğini söyleyince görevli durumu güvenliğe bildirdi.

Aksu Polis Merkezi’ne götürülen Ç.’nin, 189 ayrı telefon numarasına toplam 34 bin 20 TL’lik yükleme yaptığı belirlendi. Ç.’nin durumu bildirmesi üzerine akrabaları parayı toplayıp ödemeyi yaptı. Bunun üzerine PTT görevlisi A.A. şikayetini geri aldı. A.İ. Ç.’nin kendisini dolandıran kişiden şikayetçi olması üzerine polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

POLİS UYARDI
Telefonlara gelen ’Hediye kazandınız’ mesajlarının dikkate alınmamasını isteyen polis, "Vatandaşlarımızı hediye kazandıkları vaadiyle dolandırmak isteyen kişiler, birçok kişiyi bu yöntemle mağdur etmektedir. Gelen mesajlar dikkate alınmamalı ve hemen en yakın polis birimine müracaat edilmelidir.

Ayrıca kendilerini polis, asker, ya da savcılık görevlisi gibi tanıtıp arayan kişilere de itimat edilmemeli, para ya da benzeri kontör gönderilmemeli. Polis İmdat telefonunu arayarak yardım istenilmeli" uyarısında bulundu.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...