Uber'in son kurbanı bir yazar, suçlanan ise Türk şoför

Dünyada tartışma konusu olan Uber'in son kurbanı Amerikalı bir yemek yazarı oldu. Uyuyakalan yazarı New York'ta dolaştırarak fazla ücret alan şoför ise bir Türk.

Haberler - NTV Haber 24.12.2014 - 08:27

Uber'in son kurbanı bir yazar, suçlanan ise Türk şoför

Akıllı telefonlarda bulunan bir uygulamayla ulaşım seçeneklerini bir yerde toplamayı hedefleyen Uber’e dair, dünyanın dört bir yanında ortaya çıkan krizlere bir yenisi daha eklendi.

Bu kez Amerikalı yemek yazarı Megan, Uber’den çağırdığı aracı kullanan Adnan isimli Türk şoförün, kendisini Manhattan’da dolaştırdığını ileri sürdü.

Şoför, müşterisi uyuyunca şehir turu yapınca, ortaya 293 dolarlık bir fatura çıktı. Müşterinin itirazı işe yaradı ve ödediği paranın üçte ikisini geri aldı. 

Yemek yazarı Megan'a kesilen fatura

Yemek yazarı Megan'a kesilen fatura

Yemek yazarı Megan, şirketinin yılbaşı partisinden dönüşte bir Uber aracı çağırdığını ve arabada uykuya daldığını anlattı.

Bundan istifade eden Adnan adlı sürücünün, gitmeleri gereken mesafenin üç katı bir yol gittiğini, gelen faturada aracın şehri dolaştığının haritada görüldüğünü aktaran Megan, faturanın 293 dolar tuttuğunu dile getirdi.

Arada sırada uyandığında sürücünün kendisine ‘çok trafik olduğunu’ söylediğini belirten Megan, Uber’e yaptığı şikayetlere çok uzun bir süre yanıt verilmediğini kaydetti. 

Megan, haber internette yayıldıktan sonra, şirketin, ödediği meblağın üçte ikisini iade ettiğini söyledi. 

Piyasa değeri 40 milyar dolara ulaşan Uber'e, son olarak Tayvan'da da ceza verildi.

Megan, "Sürücü, resmen tek başına yolculuk yapan bir kadından faydalandı. Çok şükür başka bir şey olmadı!” derken, kısa süre önce Hindistan’da bir kadının Uber sürücüsü tarafından tecavüze uğramış, bu nedenle ülkede uygulama yasaklanmıştı.

Taksicilerin ‘haksız rekabete yol açtığını’ iddia ettiği Uber'e, İspanya’da da yasak gelmişti. Taksi birliklerinin düzenlediği protesto eyleminin ardından bir hakim, uygulamanın yasaklanmasına hükmetmişti.

Sayfa Yükleniyor...