BM'de konser veren ilk Türk sanatçı olacak

Ud eşliğinde seslendireceği Türk Sanat Müziği ve İngilizce şarkıların hazırlığını yapan Metin Şentürk, ''Dünyada yaşayan 700 milyon engellinin sosyal irtibat üssünü oluşturuyoruz İstanbul'da. Engellilik ve engelliler konusunda özellikle Başbakan Erdoğan'ın hassas tavrı ve yaklaşımıyla birlikte cesaret bulduk'' dedi.

Anadolu Ajansı 27.08.2011 - 14:20

BM'de konser veren ilk Türk sanatçı olacak

Dünya Engelliler Birliği Başkanı ve sanatçı Metin Şentürk, 6-9 Eylül tarihleri arasında katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Toplantısı'nda başkanı olduğu Dünya Engelliler Birliğini tanıtacak ve konser verecek.

Şentürk, Türkiye'nin, BM Engelliler İçin Dünya Eylem Planı'nı kabul eden ülkeler arasında yer aldığını belirterek, Türkiye'de engellilere yönelik özellikle son 10 yılda önemli bir yol kat edildiğini söyledi.
  
Dünya Engelliler Birliğini kurarak, dünyada yaşayan yaklaşık 700 milyon engellinin bir ilgi alanıyla ilgili bir faaliyet kapısı açtıklarını belirten Şentürk, birliğin merkezini dünyanın doğusu ve batısı arasında bir köprü olması nedeniyle İstanbul'da kurduklarını ifade etti.
  
''ENGELLİLERİN SOSYAL İRTİBAT ÜSSÜNÜ OLUŞTURUYORUZ''
Başkanlığını yürüttüğü Dünya Engelliler Vakfını, Dünya Engelliler Birliğini hayata geçirmek amacıyla kurduklarını anlatan Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz aslında bir proje kuruluşuyuz. Kurmuş olduğumuz vakıf itibariyle, biz para toplayan, para dağıtan bir vakıf ya da yardım toplayan, yardım dağıtan bir vakıf değiliz. Sadece bu birliği kurmak amacıyla bu vakfı kurduk. 22 Ekim'de de bu birliğin kuruluşunu İstanbul'da resmen gerçekleştiriyoruz. BM'deki toplantıda da bunu ilan edeceğim. Dünyada yaşayan 700 milyon engellinin sosyal irtibat üssünü oluşturuyoruz İstanbul'da. Her şeyin, her konunun merkezi Brüksel ya da Cenevre olmamalı. İstanbul'da, Türkiye'nin engellilik ve engelliler konusunda özellikle Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın hassas tavrı ve yaklaşımıyla birlikte cesaret bulduk. Ülkemize, bizim vizyonumuza yakışır bir adım atıyoruz. Elbette bu çok kolay bir süreç değil. Avrupa'da özellikle bu konuda bizim var olmamıza karşı çeşitli tepkiler oluyor ama biz bu tepkileri bekliyorduk zaten. Çok da normal karşılıyoruz. Onun için zaman ve sabır, bu işin iki anahtarıdır. İçine insan sevgisini koyduğunuz zaman zaten başka bir şeye gerek kalmıyor.''
  
''BEN BU İŞİ GÖZÜ KAPALI YAPARIM''
Şentürk, engelsiz tatil köylerinden omurilik hastanelerine, engelsiz hayvan rehabilitasyon merkezlerinden geriatri merkezlerine kadar çeşitli projeleri, çeşitli fonlardan ve uluslararası kampanyalardan elde edecekleri kaynaklarla, Türkiye rol modelliği üzerinden, birliğe üye olan bütün ülkelerde uygulamayı hedeflediklerini anlattı.

Geçen Mart ayında birliğin kuruluşunu gerçekleştirdiklerini belirten Şentürk, şunları kaydetti:

''Mart ayında 43 ülkeden 138 sivil toplum kuruluşunu İstanbul'da ağırladık. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, dönemin Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile BM Ekonomik ve Sosyal İlişkiler Departmanı Başkanı Akiko İto da bu toplantıya katıldı. Akiko İto'nun, İstanbul'dan ayrıldığı sıradaki hayranlığını unutmuyorum. Akiko İto, 'Ben 21 yıldır BM'de görev yapıyorum. Hiçbir sivil toplum kuruluşunun arkasında bir devletin varlığıyla bu kadar durduğunu görmedim' demişti. Devletimiz arkamızda, bu konuda toplum bilincimiz de çok ileri seviyede. Ben bu işi gözü kapalı yaparım diyorum.''

BM Engelliler İçin Eylem Planı ile BM Engelli Hakları Sözleşmesi'ni birlik olarak referans aldıklarını belirten Şentürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz ortaya yeni bir şey koymuyoruz. Zaten dünyanın yarısından çoğunun imzaladığı, bir yarısının da onaylayıp imzalamadığı bir eylem planı ve sözleşmeden söz ediyoruz. Bu anlamda baktığımız zaman, dünyada bu noktada ne yapılacağı çok açık ve belli ama bu konudaki bölgesel ve uluslararası çalışmaların yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Bizim de yeterli olacağımızı düşünmüyoruz. BM, bu plan ve programları çerçevesinde diyor ki; 'Engelliler ile alakalı sivil toplum kuruluşları büyüyün, güçlenin'. Biz kafamızdan bir şey uydurmadık. Var olan, söylenen ama uygulamada biraz eksik kalan noktaları doldurmaya çalışıyoruz. Bunu çok iyi ve güçlü yapacağımıza inanıyoruz. Engellilikle alakalı meselelerde, maalesef bir uzlaşı, ortak alan sorunu yaşanıyor. İnşallah bunu daha aktif bir düşünceyle iyi bir yere taşıyacağız.''

BM'DE KONSER VEREN İLK TÜRK
BM Engelli Hakları Sözleşmesine Taraf Devletler Toplantısı kapsamında Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek paralel etkinlik çerçevesinde vereceği konser ile ''BM'de konser veren ilk Türk sanatçı'' unvanına da elde edecek olan Metin Şentürk, şunları anlattı:

''Toplantı kapsamında 24 paralel etkinlik düzenlenecek. Yapılan yüzlerce başvuru arasından, bizim etkinlik talebimiz de kabul edildi. Bu konuda çok ısrarcı olduk, etkinlik düzenleyebilmek için açıkçası çok bastırdık. BM'de, Türkiye'nin öncülüğünde, bir paralel etkinlik yapılması çok önemlidir. Burada öncelikli hedefimiz, Dünya Engelliler Birliğini tanıtarak çağrıda bulunmak. BM'deki toplantıya katılan tüm ülkelere, birliklere, kurumlara ve kuruluşlara, bu gücün ve bu onurun ortağı olma davetinde bulunacağız. Bu noktada bu günü ve bu paralel etkinliği çok önemsiyoruz.

Müzik evrensel bir dildir. Bu toplantıda ortak dili konuşacağız. Bu konserin hazırlıklarını yapıyoruz. Orada şarkı söylemek başka bir heyecanlı durum yaratacak. Türk Sanat Müziği eserleri dışında İngilizce bir de şarkı hazırlıyorum. Bu birliği kurma fikri doğduğundan beri, İngilizce dersler de alıyorum. Bu anlamda eksiklerimi bir bir tamamlamaya çalışıyorum. Ülkemi, en iyi şekilde temsil etmek için elimden geleni yapacağım.''

Şentürk, geçen yıl kırdığı ''dünya engelliler hız rekoru'' ve engellilerin neler yapabileceğiyle ilgili de bir motivasyon konuşması yapacağını, bu konunun çok ilgi çektiğini belirterek, ''Bu kırdığım rekor, hız rekorundan ziyade bir hırs rekorudur ve ben o arabayı kullanırken, arabanın direksiyonunu değil, hayatın direksiyonunu tutuyordum. O hayatın direksiyonunu çok iyi tutmazsanız, her zaman kaza yapabilirsiniz. Bu anlamda engelli kardeşlerime, hayatın direksiyonu sımsıkı tutmanın yollarını en iyi şekilde anlatmaya çalışacağım'' diye konuştu.

Gelecek yıl Stevie Wonder'in BM'de konser vermesi üzerine planlanan bir programın olduğunu, bu konserde kendisinden Wonder ile birlikte şarkı söylemesinin istendiğini anlatan Şentürk, ''Bu yıl konseri ben başlatıyorum. Sanıyorum bu dünyada bir ilk olacak. Hem müziğimiz, hem projemiz, hem vizyonumuz hem de kendimize olan güvenimizle orada yeterince dikkat çekeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'in de kendisine büyük bir destek verdiğini dile getiren Şentürk, ''Başbakanımızdan, bundan sonraki yurt dışı gezilerindeki heyette, Dünya Engelliler Birliği ile ilgili gerekli temaslarda bulunabilmek adına bulunmamı rica ettim. Uygun olan seyahatlerde beni görebileceksiniz'' diye konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...