Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan İnal, "Rüzgâra Bağlı Baca Zehirlenmelerini Önler Döner Baca Sistemi" adını verdiği buluşunu tanıttı.

Sobanın doğru hazırlanması, yakılması ve baca gibi faktörlerin sobadan zehirlenmelerin önüne geçmekte önemli olduğunu vurgulayan İnal, sobadan zehirlenmeler konusunda insan dışı tek faktörün rüzgâr olduğunu belirtti.

LODOSTA ZEHİRLENMELERE SON
Özellikle lodos esen gecelerde zehirlenmelerin arttığına dikkati çeken İnal, bu gecelerde bacaların çekişinin azaldığını, gazın içeriye itilmesi nedeniyle de zehirlenmeler yaşandığını dile getirdi. Bu konuda bugüne kadar etkin bir çözüm üretilemediğini ifade eden İnal, kendi ürettikleri ve patentini aldıkları sistemin sorunu tam anlamıyla çözdüğünü söyledi.

5 YIL ÜZERİNDE ÇALIŞTI
Oran'daki TRT binasındaki bayrağın rüzgar doğrultusunda sürekli yön değiştirmesinden esinlendiğini anlatan İnal, yaklaşık 5 yıllık bir çalışma sonunda sistemi hayata geçirdiklerini kaydetti.

Sistemin sabit bir çıkışa yerleştirildiğini, döner başlığı ve rüzgâr kanatları sayesinde rüzgârın çıkan dumanı kesmesini önleyecek şekilde yön değiştirdiğini anlatan İnal, arkasına eklenen "ventula" sistemi ve verilen doğru açıyla rüzgarın dumanın geri dönmesini önleyerek, daha hızlı çıkmasını sağladığını kaydetti.

Avusturya Patent Dairesinde yapılan incelemede, 8 milyon patent içinde bu çalışmanın eşine rastlanmadığını belirten İnal, "Dünyada soba yanan her yerde bu sistem geçerlidir. Baca şapkaları soba zehirlenmelerini önlemede yetersiz kaldı. Bacalarına bu sistemi takanlar geceleri rahat olabilir" dedi.

FİYATI 30-40 TL ARASI
İnal, sistemin maliyetinin seri üretimde yaklaşık 30-40 lira olacağını ifade ederek, şu ana kadar herhangi bir firmayla anlaşmadıklarını ancak gelecek teklifleri değerlendirebileceklerini söyledi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Peyami Cinaz da "Bu yeni sistemle gazın geriye dönüşü engellenmiştir. Bilim insanlarının görevi bu tarz çalışmalar yaparak patent almaktır. Patent almak çok değerlidir. Gazili bir hocanın bunu yapması kurumumuz için çok daha önemlidir" dedi.