Bursa'da Güvercin Olimpiyatı düzenlendi

Bursa'da düzenlenen ''Güvercin Olimpiyatı'' olarak da adlandırılan Türkiye Güvercin Festivali'nde çeşitli kentlerden 1500 güvercin bir araya getirildi.

Anadolu Ajansı 15.11.2009 - 17:53

Bursa'da Güvercin Olimpiyatı düzenlendi

''Güvercin Olimpiyatı'' olarak da adlandırılan Türkiye Güvercin Festivali, Bursa'da yapıldı. Acemler Spor Salonu'nda düzenlenen festivale, çeşitli kentlerden 1000 güvercinsever, 1500 güverciniyle katıldı.

Irkına göre 45 kategoride birinci seçilen festivalde, birinci olan güvercinlerin sahiplerine kupanın yanı sıra plazma televizyon gibi hediyeler verildi.

Geçen yıllardaki festivallerde birinci gelen güvercinler, 40 bin liraya ulaşan fiyatlarıyla dikkati çekti. Birçok güvercin, binlerce lira karşılığında el değiştirdi.

Türkiye Güvercinseverler Derneği Başkanı Sefa Tokyürek, Türkiye'nin yanı sıra yurt dışından güvercinseverlerin festivalde buluştuğunu belirtti.

Güvercinlerin ağız ve burun kemiği, göğüs rengi, pullarının şekli ve rengi, ayakları, tüylerinin şekline göre değerlendirildiğini ifade eden Tokyürek, ''Festivale kadar önce iller bazında seçim yapılıyor. Bu yarışmada ise güvercinlerde şampiyonlar şampiyonu belirleniyor. Bu yüzden yarışmaya özel olarak hazırlanılıyor'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...