Buzdolabı kapağı işe yaradı, faturalar düştü

Sert geçen kış aylarında daha sıcak olması için evinin dış yüzeyi ve çatısını hurdacıdan satın aldığı buzdolabı kapaklarıyla kapladı, bir yılda yüzde 40 enerji tasarrufu sağladı.

Haberler 28.12.2010 - 11:00

Buzdolabı kapağı işe yaradı, faturalar düştü

Bayburt Esentepe Mahallesi Çeçenistan Sokak'ta iki katlı müstakil evi bulunan Nabi Melekoğlu, karasal iklimin hakim olduğu, bu nedenle kış mevsiminin sert geçtiği Bayburt'ta, ısıtmakta zorluk çektiği için evinin dış yüzeyi ve çatısını izolasyon malzemesiyle kaplamak istedi.        

İzolasyon sistemlerinin pahalı, maddi imkanlarının ise kısıtlı olmasından dolayı bu düşüncesini gerçekleştiremeyen Melekoğlu, içerdeki ısıyı muhafaza etme özelliğinden dolayı buzdolaplarında kullanılan izolasyon malzemelerini evinin dış yüzeyinde kullanabileceğini düşündü.        

Melekoğlu, yaptığı araştırmalar sonucu hurdacılardan tanesi 5 liraya satın aldığı eni 70 ve 150 santimetre arasında değişen 350 buzdolabı kapağıyla iki katlı evinin dış yüzeyi ve çatısını ailesinin de yardımıyla geçen yıl ekim ayında kapladı.

350 BUZDOLABI KAPAĞI KULLANDI
Melekoğlu, bir yılı aşkın sürede evinde yüzde 40'lık enerji tasarrufu sağladığını söyledi.        

İzolasyondan önce kış aylarında evi ısıtmakta güçlük çektiğini, soba sürekli yansa bile ısının muhafaza edilemediğini dile getiren Melekoğlu, imkanlarının ancak bu yönteme yettiğini belirtti.        

Evinin dış yüzeyini bu şekilde kaplarken kendisini eleştirenlerin de olduğunu ifade eden Melekoğlu, şöyle devam etti:        

''Buzdolabı kapaklarının içinde, dolap aktif haldeyken içerideki soğuk havayı muhafaza etmesi için poliüretan malzeme bulunuyor. Hurdacılar topladıkları bu hurda kapaklardaki poliüretan maddeyi yakarak ya da çöpe atarak yok ediyor. Fakat bu malzemenin doğada geri dönüşümü yok, bu nedenle önemli çevre kirliliğine neden oluyorlar. Soğuk havayı homojen bir şekilde koruyan bu kapaklar sıcak havayı da geçirmiyor. Bu düşünceyle ben de evimin dış yüzeyini, mantolama tekniği ile kapladım. Bir yılda yaklaşık yüzde 40'lık enerji, yüzde 90'a yakın da maddi tasarruf sağladım. Geçen yıllarda kış aylarında 2 bin 400 lira dolayında olan yakıt tüketimim izolasyondan sonra bin 300 liraya kadar düştü.''        

Sayfa Yükleniyor...