2008’in son aylarında plastik torbaların doğaya verdiği zararları farkederek 'Beztorbam' markasını kuran mimar kardeşler Burcu Arkut ve Ebru Arkut Ulu kardeşler, özgün tasarımlarla ve farklı temalarla bez torbalar ve nostaljik pazar fileleri üretiyorlar.

Öncelikli amaç plastik torba kullanımını azaltmak, tekrar kullanma ve geri dönüşüm alışkanlığını kazandırmak. Bu alışkanlığı kazandırırken de plastik torbalara alternatif olacak, alışverişlerimizde ve günlük hayatımızda tekrar tekrar kullanmak üzere çeşitli baskılarla bez torbalar tasarlıyorlar.

EBA ve BEA isimli karakterlerin yaratıcısı mimar kardeşler, bu sevimli karakterlerin hikayeleriyle hayatımıza yeni bir alışkanlık kazandırırken bu proje ile Türkiye’de bez torbaya geçiş hareketini temsil ediyorlar. www.beztorbam.com adresinde karakter tasarımlı torbaları, mesajlı alışveriş torbalarını, patates, soğan, ekmek saklama torbalarını ve bunların yanı sıra rengarenk nostaljik pazar filelerini bulmak mümkün. Web sayfasında aynı zamanda çevre bilinci ile ilgili faydalı bilgiler de edinilmektedir.

HERKES BAKSIN SEN GÖR

'Beztorbam' markasının sloganı “herkes baksın sen gör”. Markanın tasarımcıları, herkes bakarken görmeyi seçiyorlar ve sadece bireyleri değil bütün firmaları, marketleri, mağazaları, kurum ve kuruluşları da bez torba kullanmaya, geri-dönüşüme ve dünyamızı farketmeye davet ediyorlar.