Çin işi 'yeşil çim'

Çin’de belediye çalışanları çimlere yeşil boya sıkarken kameralara yakalandı. Fotoğrafların internette yayılmasıyla birlikte boyanın çevreye verdiği zarar da gündeme taşındı.

04.03.2013 - 16:28

Çin işi 'yeşil çim'

Markaların sahte üretimleriyle bilinen Çin, en son sahte çim tartışmasıyla gündeme geldi.

Ülkenin güneybatısında bulunan Sichuan bölgesinin başkenti Chengdu’da belediye çalışanları yol kenarında sararan çimlere yeşil boya sıkarken görüntülendi.

China Daily gazetesine konuşan kent sakini boyaların çevreye zarar verdiğini söyledi. Yeşil boyayı üreten şirketin yöneticisi Yang, “Sadece yeşil bir boya. Kesinlikle zehirli değil. Chengdu belediyesine altı yıldır bu boyayı satıyoruz” açıklamasını yaptı.

Boyayı satan firmanın internet sitesinde ise boyanın 10-14 hafta dayandığı ve yağmurla akmadığı yazıyor.

Şehir sakinleri yeni boyalı alanlardan yürüdüklerinde ayakkabılarının da yeşil renk aldığını iddia etti. Peyzaj ve Bahçe İşleri Müdürlüğü, boya iddialarını yanıtsız bırakırken, daha önce bir gazeteciye kışın çimleri canlı tutmak için ‘besleyici bir sıvı’ kullandıklarını belirtmişti.

Çin’de yaşanan bu olay ilk değil. Daha önce çorak kalmış bir bölgeye sahte koyun maketleri dikilerek turistlere bölgenin hala verimli olduğu imajı verilmeye çalışılmıştı. Shaanxi bölgesinde taş ocakları yüzünden bitki örtüsünü kaybeden dağlar, havadan güzel gözükmesi için tamamen yeşile boyanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...