Çin malı tespih ‘ya sabır’ dedirtti

Umre için S. Arabistan'a gidenlerin getirdiği Çin ve Tayvan malı hediyelik tespihlerin 33 veya 99 yerine 45 taneli çıkması, vatandaşları şaşırttı.

Anadolu Ajansı 07.05.2011 - 10:12

Tavşanlı ilçesinde yaşayan Bora Onur, annesinin Suudi Arabistan'dan yakınlarına hediye etmek için getirdiği yaklaşık 40 tespihin 33'er değil 45'er taneli olduğunu gördüklerinde şaşırdıklarını söyledi.

Tespih hediye ettikleri kişilerin de bunu anlamakta zorlandığını belirten Onur, ''Yakınlarımız, dağıttığımız tespihlerin 45'er taneli olduğunu söyledi. Nedenini araştırdığımızda bu tespihlerin Çin ve Tayvan gibi Uzakdoğu ülkelerinde üretildiğini öğrendik.

33 veya 99'ar taneli olması gerektiğini bildiğimiz tespihlerin tane sayısını kendilerine göre değiştirip piyasaya sunmuşlar. Bunun denetlenmesi gerektiğine inanıyoruz.''

HADİS NE DİYOR?
Tavşanlı Müftüsü Mecit Amil ise İslam inancına göre tespihin 33 veya 99 tanesi bulunması gerektiğinin, Hazreti Muhammed'in sünnetinden geldiğini bildirdi.

Namazlardan sonra tespih kullanılabileceği gibi parmaklarla da sayılabileceğini dile getiren Amil, şunları kaydetti:

''Ebu Hureyre'den rivayet edildiğine göre, Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: (Her namazdan sonra kim 33 defa 'Sübhanallah', 33 defa 'Elhamdülillah', 33 defa 'Allahü ekber' der, 100'e tamamlamak için de 'La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey in kadir' derse, günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affedilir.) Buradaki 'La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh, lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey in kadir' lafzı, 'Yalnız Allah vardır. O tektir, ortağı yoktur. Mülk O'nundur, hamd O'na mahsustur, O'nun gücü her şeye yeter' demektir. 33 ya da 99 taneli tespih, namazlardan sonra bu sünneti yerine getirmek için kullanılır. Tespihin 45 taneli olması yanıltıcı olur.''

Bazı uzmanlar, Çin ve Tayvan'da Budistlerin de kullandığı bilinen tespihlerin tanelerindeki farkın, bu ülkelerinden kültürlerinden kaynaklanabileceğini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...