Çin yüzünden kilosu 15 liraya çıktı

Çin'in sarımsağın ton fiyatını 3 bin dolara çıkarması Türkiye'de de fiyatları hızla yükseltti.

28.09.2010 - 10:55

Çin yüzünden kilosu 15 liraya çıktı

Sarımsak fiyatlarının aşırı yükselmesinin Çin kaynaklı olduğu bildirildi.     

Sarımsak üretimi ve ithalatı yapan Nuri Korkmaz, Çin'den ithal edilen sarımsakların ton fiyatının 1000 dolardan 3 bin dolara çıkması sonucu Türkiye'de fiyatların hızla yükseldiğini belirterek, şu bilgileri verdi:        

''Önceki yıl sarımsak fiyatları düşük seviyede kalınca Türkiye'de ve Çin'de geçen yıl sarımsak ekim alanları azaldı. Geçen yıl fiyatlar biraz artınca üreticilerin bir bölümü elindeki tohumluk sarımsağı da sattı. Bu yıl ise tohumluğun az olması sonucu ekim alanları daraldı. Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üstüne çıkınca Türkiye'de ve Çin'de sarımsak tarlada zarar gördü. Ürün az olunca da fiyatlar hızla yükseldi.''       

Çin'de sarımsak üretimi ve ithalatı yaptığını anlatan Korkmaz, ürün miktarının azalması sonucu fiyatların arttığını kaydederek, ''Çin geçen yıl tonunu 1000 dolara, 1200 dolara sattığı sarımsağı, bu yıl tonu 3 bin dolardan satışa çıkarttı. Çin'den 3 bin dolara satın alınan 1 ton sarımsak, Türkiye'ye vergi ve nakliye ile birlikte tonu 4 bin dolara geliyor. Türkiye'de de üretim bu yıl az olunca toptan sarımsağın kilosu 6 ila 8 liraya çıktı. Manav ve marketlerde ise ambalajlı sarımsağın kilosu 15 liradan satılıyor'' diye konuştu.        

Nuri Korkmaz, Türkiye'de yılda 30 ile 35 bin ton sarımsak üretildiğini, talebe göre Çin'den yılda ortalama 5 bin ton dolayında sarımsak ithalatı yapıldığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...