Çin'de öksüz ve yetimlere ücretsiz sigorta

Çin'de hükümet ve hayır kurumları, öksüz ve yetimler için ücretsiz sigorta sistemini faaliyete geçirdi.

Anadolu Ajansı 15.09.2009 - 16:48

Şinhua ajansının haberine göre, kritik ve maliyetli olarak nitelendirilen hastalıkların da sigorta kapsamında olduğunu belirten yetkililer, 18 yaşının altında olan tüm kimsesizlerin Sivil İşler Bakanlığına başvurabileceklerini açıkladı.

Çin'in milli kuruluş yıl dönümü etkinliklerine kadar ülke genelinde tüm kimsesizlerin bu kapsama alınmasını beklediklerini söyleyen yetkililer, lösemi dahil olmak üzere tüm kanser türleri, organ nakli, böbrek yetmezliği, diyabet, körlük gibi maliyetli tedavilerde masrafların devlet tarafından karşılanacağını duyurdu.

Sivil İşler Bakan Yardımcısı Dou Yupey, 2005 yılında yapılan araştırmalara göre Çin genelinde 18 yaş altı 573 bin öksüz ve yetim olduğunu, ancak bu sayının günümüzde arttığını, çocukların sağlık durumları dahil sayılarına ilişkin verilerin hazırlandığını söyledi.

Dou, hayırseverlerin Bakanlığın yanı sıra bir hayır kurumu olan "Çin Çocukları Sigorta Kuruluşu"na da (CCIF) yardımda bulunabileceklerini ve programı destekleyebileceklerini duyurdu.

Bu programın amacının özellikle çocukları ölümcül hastalıklardan kurtarmak olduğunu söyleyen Dou, program başlar başlamaz CCIF'nin 120 bin çocuğu kişi başı 100 bin yüen'den (yaklaşık 25 bin TL) sigortaladıklarını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...