Çinli zenginlerin başarı sırrı

Halkın Günlüğü'nün anketine katılanların yüzde 91'ine göre yeni zenginler resmi yetkililerden menfaat sağlıyor.

Anadolu Ajansı 09.02.2010 - 10:44

Çinlilerin yüzde 91'inin yeni zenginlerin resmi yetkililerle ilişkilerinden menfaat sağladığı görüşünde olduğu belirtildi.
        
Çin Komünist Partisi Merkez Komitesinin yayın organı ve ülkenin en büyük gazetesi olan Halkın Günlüğü tarafından yapılan ankete katılan Çinlilerin yüzde 42'si, yeni zenginler için olumsuz görüşe sahip olduklarını belirtti. Ankete katılanların yalnızca yüzde 3'ü yeni zenginler için "iyi" değerlendirmesinde bulundu.

Forumlarda yapılan tartışmalarda, halkın zenginler hakkındaki olumlu veya olumsuz düşüncelere bu kişilerin varlıklarını değil, yardım faaliyetlerine katılmalarını değerlendirerek sahip oldukları ve olumsuz görüşlerin başlıca sebebinin ise kişilerin zenginleştikten sonra sergiledikleri kötü davranışlar olduğu savunuldu.
       
Forbes ve Hurun gibi kuruluşların listelerinde adı bulunan yeni zengin ailelerin hızlı yükselişi Çin kamuoyunda ilgiyle izleniyor. Ankete katılanların yüzde 74'ü bu ailelerin başarısını tamamen resmi yetkililerle kurdukları ilişkilere bağlarken, yalnızca yüzde 16'sı bu ailelerin "akıllarının ve çok çalışmalarının" da zenginliklerinde rolü olduğu görüşünde.
        
Nanfang gazetesine bağlı Money Week adlı derginin geçen yıl yayımladığı listeye göre Çin'in en zengin 3 bin ailesinin toplam varlığı 1.69 trilyon yeni (249 milyar ABD Doları) buluyor. En zengin 10 bin ailenin ortalama varlığı ise 200 milyon yüen (29.4 milyon ABD Doları).
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...