Ciudad Juarez dünyanın en tehlikeli kenti

Meksika'nın ABD sınırındaki Ciudad Juarez kentinin dünyanın en tehlikeli kenti olduğu bildirildi.

Anadolu Ajansı 28.08.2009 - 16:03

Kamu Güvenliği Yurttaşlık Konseyi adlı Meksikalı bir sivil toplum kuruluşunun raporunda, 1,4 milyon nüfusa sahip olan kentte, geçen yıl 100 bin kişi başına 130 cinayet işlendiği, bu oranın Caracas'ta 96, New Orleans'ta ise 95 kişi olduğu belirtildi.

Raporda, Meksika'nın ABD sınırındaki bir başka kenti Tijuana'nın 100 binde 73 cinayetle 4. sırada yer aldığı, Irak'ın başkanti Bağdat'ın da 100 binde 40 cinayetle 10. sırada bulunduğu kaydedildi.

Kuruluşun raporunda, Güney Afrika'nın Cape Town kentinde bu oranın 100 binde 62, Salvador'un başkenti San Salvador'da 49, Kolombiya'nın Medellin kentinde 45 olduğu belirtildi.

Ciudad Juarez kentinde bu yıl başından bu yana meydana gelen şiddet olaylarının aynı hızda seyretmesi durumunda, kentte yıl sonuna kadar işlenecek cinayet sayısının 2 bin 293 olacağı öngörülüyor.

ABD'nin Texas eyaletiyle komşu olan kentte, kaçakçılık yolunun kontrolü için rakip uyuşturucu çeteleri arasında adeta bir savaş sürüyor.

Kuruluş, araştırmasını, Ciudad Juarez, Caracas ve Tijuana kentlerine ilişkin basında yayımlanan rakamlar ile Amerikan Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) New Orleans'la ilgili bilgilerine dayandırdığını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...