'Çocuğum ABD vatandaşı olsun' devri bitiyor mu?

ABD’de kaçak göçmenlerin yakalanması için özel yasa çıkarılması tartışmasında sıra bebeklere geldi. Kaçak göçmenlerin Amerika’da doğup ABD vatandaşlığı hakkı kazanan çıpa bebeklerin engellenmesi isteniyor. Hedefte Türkiye’den Amerika’ya doğum yapmaya giden aileler de var.

06.08.2010 - 09:25

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Arizona Eyaleti’nde başlayan kaçak göçmen tartışması, kaçak göçmenlerin bebeklerine kadar uzandı.

ABD Senatosu’nda da kaçak olarak ABD’ye girip bebek doğuran ve bebeklerine ABD vatandaşlığı alan ailelerin elinden bu hakkın alınmasını isteyenler oldu.

"Doğuma dayalı vatandaşlık bence bir hata" diyen Cumhuriyetçi South Carolina Senatörü Lindsey Graham, şöyle konuştu:

"Anayasamızı değiştirmeli ve buraya eğer kaçak geldiysen ve çocuk doğurduysan, o çocuk otomatik olarak vatandaşlık almaz demeliyiz” diye konuştu. Graham, hem kaçak göçmenlerin doğurduğu çıpa bebeklerin hem de başka ülkelerden Amerika’ya yasal yollarla sırf çocuk doğurmak için gelen ailelerin engellenmesini istediğini belirtti ve “Buraya bir çocuk bırakmak için geliyorlar. Buna da bırak ve git deniyor."

Ara seçim yılında, Graham’ın önerisinin tıpkı kaçak göçmenlerin yakalanması için polise aşırı yetkiler sağlayan ve istediğine kimlik kontrolü yapma hakkı tanıyan Arizona Yasaları’nda olduğu gibi, pek çok politikacı tarafından destek göreceği tahmin ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...