İtalya'da bir üniversitede profesörlük yapan İtalyan sanatı uzmanı Maurizio Seracini, Leonardo Da Vinci tarafından yapımına başlanan ancak sonuçlandırılamayan ve akıbeti meçhul başyapıtı "Anghiari Savaşı" adındaki duvar resminin yerini bulduğunu iddia etti.

Seracini’ye göre eser bir başka Rönesans sanatçısı olan Giorgio Vasari’nin 1563 yapımı "Marciano Savaşı" adlı duvar resminin altında yer alıyor. Seracini resmin altında "Arayan bulur" anlamına gelen "Cerca Trova" yazılı askeri bir yazı Da Vinci'nin tablosuyla ilgili ipucu veriyor.

Seracini daha şimdiden radar ve x ışını teknolojisiyle yazının arkasında bir boşluk olduğunu tespit etti. Profesöre göre bu boşluk Vasari tarafından Da Vinci'nin eserini korumak için bırakılmış.

Da Vinci'nin bitmemiş eseri Anghiari Savaşı için hazırladığı çizimlerden biri.
Da Vinci'nin bitmemiş eseri Anghiari Savaşı için hazırladığı çizimlerden biri.

Seracini sonunda röntgen cihazları ile tablonun altında ne olduğunu araştırma izni aldı. Eğer bu iddianın doğruluğu kanıtlanırsa, Da Vinci’nin akıbeti bilinmeyen ve "Son Yemek"ten üç kat daha büyük olan başyapıtı ortaya çıkarılmış olacak.

Da Vinci en büyük eseri olan "Anghiari Savaşı" tablosuna 1503'te Medici ailesinin devrilmesi ve Floransa'nın cumhuriyet olarak tanınması onuruna başlamıştı. Fakat 1560'larda Medici ailesi tekrar başa gelince Da Vinci eserini hiçbir zaman bitirememişti.