Dilekler St. Paulus Kilisesi'ne

Almanya ile Türkiye arasında dilek köprüsü kurulacak...

09.03.2011 - 15:42

Dilekler St. Paulus Kilisesi'ne

Türkiye, 45. Uluslararası Turizm Borsası Fuarı'nda (ITB), sadece göze değil dini duygulara da hitap edecek.       

Turizmin borsası olarak değerlendirilen fuarda Türkiye, birçok dini mozaiğe uygun şekilde tanıtılacak. Hristiyan ziyaretçilere yönelik "St. Paulus Kilisesi'ne dileklerinizi yollayın" sloganıyla yakılan adak mumları ve dilek kağıtları Tarsus'taki kiliseye gönderilecek.     

Berlin'de bugün başlayan fuarda Türkiye tanıtım standı herkesi büyüleyecek.        

Stantta Hristiyanlığın ilk misyoneri ve ilahiyatçısı olarak bilinen Tarsuslu Aziz Paulus'a adanmış ve bu dine mensup kişilerce önemli bir ibadet yeri sayılan St. Paulus Kilisesi ITB ziyaretçilerine tanıtılacak.        

Standı ziyaret eden herkes adak-mum etkinliğine katılıp dileklerini yazdıkları kağıtları St. Paulus Kilisesi'ne gönderebilecek. Tutulan dileklere simgesel bir anlam da yüklemek için toplanan mumlar, fuar sonrası cemaatin bir rahibesi tarafından Berlin'den kilisenin bulunduğu Tarsus'a getirilecek. Kiliseye ulaştırılan dileklerin ardından dini bir törenle yakılan mumlarla temsil edilmesiyle bu mistik ritüel tamamlanmış olacak.        

Türkiye'de yüzyıllardır devam eden geleneksel birlikteliğin simgelerinden biri olan St. Paulus Kilisesi'ni görmek isteyenler ise stantta üç boyutlu gözlüklerle kilise içinde sanal bir gezintiye çıkabilecek.        

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulf'un 2010 yılında kilisede düzenlenen ekümenik dini ayini ziyaret etmesi ve Kutsal Paulus kuyusundan su içmesiyle kamuoyunda daha fazla tanınan St. Paulus Kilisesi'ne yönelik etkinliğin Hristiyan ziyaretçiler tarafından ilgiyle karşılanması bekleniyor.

  • Etiketler :