Dinozor kaçakçısına ceza

ABD'ye dinozor fosilleri getirip satmaya çalışan Eric Prokopi, 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Moğolistan'dan getirdiği dinozor fosillerini yasadışı olarak gümrükten geçirip satmak isteyen Prokopi, işbirliği yaptığı için daha yüksek ceza almaktan kurtuldu.

04.06.2014 - 10:21

Dinozor kaçakçısına ceza

Bir müzayede sırasında dinozor fosillerinin satılmak istenmesi üzerine başlayan ceza yargılaması, 2 yıl sonra sonuçlandı.

Manhattan Mahkemesi, 3 Haziran'da, Eric Prokopi isimli ABD vatandaşını, yasadışı dinozor fosili kaçakçılığı nedeniyle 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Yargıç Alvin Hellerstein, Prokopi'nin aslında kötü birisi olmadığını fakat kötü işlere karıştığını söyledi. Mahkeme, işbirliği yaptığı için Prokopi'yi daha uzun hapis cezasına yerine 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

Prokopi'nin hikayesinde uluslararası kaçak dinozor fosili ticareti ve gümrük sahtekarlığı var.


Prokopi, birkaç arkadaşıyla birlikte Moğolistan'daki fosil kaynaklarına ulaşarak, kazılarda çok sayıda fosil buldu. Bu fosilleri İngiltere üzerinden Amerika'ya getirmeye başladılar.


Prokopi ilk olarak, 2012 yılı mayıs ayında 2,5 metrelik (Tyrannosaures rex) fosilini müzayede ile satmak istedi. Müzayededen haberdar olan Moğolistan Devlet Başkanı Tsakhiagiin Elbegdorj, fosillerin ülkesinden kaçak olarak çıkarıldığını belirterek, satışa engel olmak istedi. Moğol ve Kuzey Amerikalı paleontolojistler bu tutumu desteklediler.


Prokopi, müzayedede fosil için 1 milyon dolar istedi fakat satış gerçekleşmedi. Feredal hükümet de bu sırada harekete geçerek durumu soruşturmaya başladı. 2012 yılında Amerikalı bir avukatın Moğol tezini desteklemesi sonrasında dava açıldı. Daha öncesinde Moğol fosilleri konusunda açılmış bir dava bulunmuyordu.

Prokopi, mahkemede paleontolojiye olan ilgisini kaybetmediğini söyledi fakat kararın uluslarası fosil kaçakçılığının engellenmesi için önemli bir adım olduğu belirtiliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...