'Direkten döndük'

Ayak tenisi oynarken göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan Rıdvan Dilmen kalp krizi geçirdi. Hobi olarak bile futbol oynaması yasaklanan Dilmen'in, dedesi ile babası da kalp krizi yüzünden yaşamını yitirmiş.

07.02.2011 - 10:31

'Direkten döndük'

NTV spor yorumcusu, spor yazarı ve eski futbolcu Rıdvan Dilmen, önceki gün kalp krizi geçirdi. Arkadaşlarıyla futbol oynarken nefes almakta zorlanan Dilmen, durumunun ciddi olabileceği ihtimali üzerine hemen hastaneye kaldırıldı.


Acıbadem Maslak Hastanesi’ne götürülen Dilmen'in kalp krizi geçirdiği ve kalp damarlarının yüzde 70 oranında tıkalı olduğu anlaşıldı. Anjiyonun ardından balon tedavisiyle damarları açılan ve stent takılan 49 yaşındaki Dilmen yoğun bakıma alındı. Dedesi ve babası da 47 yaşında kalp rahatsızlığı nedeniyle hayatını kaybeden Rıdvan Dilmen’in ani rahatsızlığı endişe yarattı.

Dilmen’in yoğun bakım ünitesine alınmasının ardından bile Fenerbahçe - Manisaspor maçının ikinci yarısını izlediği ve yakın arkadaşlarına, “Direkten döndük” dediği öğrenildi.

‘DURUMU İYİYE GİDİYOR’
Dilmen’in doktoru Kardiyolog Doç. Dr. Ahmet Akyol, yaptığı yazılı açıklamada şu bilgileri verdi: “Dilmen'e yapılan tetkiklerde, akut alt duvar kalp krizi ön tanısı tespit edildi ve hastanemize yatırıldı. Yapılan koroner anjiyografide kalbinin sağ tarafında tıkanıklık saptandı. Balonla açılan damara stent yerleştirilmesi işlemiyle damardaki tıkanıklık tamamen açıldı. Hastamız, koroner yoğun bakım ünitesine alındı. Durumu iyiye gidiyor.”

'DAMAR TIKANIKLIĞINI ÖNEMSEMEMİŞ'
Yakın arkadaşı Güntekin Onay, Dilmen’in yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ayak tenisi oynarken kendini yorgun hissetmiş ve maçı bırakmış. Beşiktaş maçı için şirkete gelmeyi planlıyordu. Duş yapmaya niyetlenmiş ama bu sırada göğsünde bir ağrı hissettiğini eşine söylemiş. Rıdvan Hoca’nın asistanı tanıdıkları bir doktor arkadaşını çağırmış. Maça gitmek üzere olan doktor gazetelerde yazdığı gibi Beşiktaş formasıyla gelip Rıdvan’ı muayene etmiş. Burada doktor beyi tanımıyorum ama tebrik etmek gerekir. Rıdvan Hoca ‘Maç var beni şirkete bırak ya da hemen hastaneye bir uğrayalım ordan da şirkete geçelim’ dediyse de dinlememişler.”

Rıdvan Dilmen’in pek sağlıklı beslenmediğini dile getiren Onay, “Ayaküstü atıştırarak günü geçirirdi. Sigara da kullanıyordu. Stresin de Rıdvan’ın çok etkisi var. Bacakları ve dizlerinde de sorun var ama halı sahada maç yapıyor” dedi.

Tanju Çolak ise şunları söyledi:
“İzmir’deydim. Ziyaret için döndüm ama doktorları yasaklamış. Göremedim. Eşiyle görüştüm ve korkulacak bir şey olmadığını öğrenip rahatladım. Rıdvan daha önce doktora gitmiş damarlarındaki tıkanıklık o zaman da tespit edilmiş ama pek önemsememiş. ”

'HAYATINI DÜZENLEMESİ GEREK'
Siyami Ersek Kalp Göğüs Hastalıkları Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Doç. Dr. Osman Bolca da, “Kalp damar hastalıkları sporcularda biraz daha farklı nedene bağlı olabilir. Altta yatan kalp hastalıkları riskleri bulunabildiği gibi sporcunun kendisinden kaynaklanan sporcu kalbi atlet kalbi denilen durumda ani kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Ailesinde erken yaşta kalp hastalığı hikayesi bulunanlar, şeker, hipertansiyon hastaları kalp hastalığına karşı risk altındadır. Stres ve yoğun kullanılan sigara da bu riski artırır. Bu tür kalp krizi geçirenler bundan sonraki hayatını düzenlemesi gerekecektir” dedi.

Dilmen'in aktif fubol oynadığı yıllardan bir fotoğraf. Dilmen'in aktif fubol oynadığı yıllardan bir fotoğraf.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...