'Dörtlüleri yak' dedi; RTÜK'ten cezayı yedi!

Radyo programcısı Nihat Sırdar, RTÜK’ten uyarı aldı. Uyarının nedeni ise benzin fiyatlarını protesto etmesi.

03.03.2011 - 10:37

'Dörtlüleri yak' dedi; RTÜK'ten cezayı yedi!

Milliyet gazetesi yazarı Sina Koloğlu, bu uyarı durumunu köşesine taşıdı.

İşte Koloğlu'nun yazdıkları ve uyarının gerekçesi:

"Nihat kardeşimiz vatandaşa radyodan protesto için “Dörtlüleri yak” demiş. RTÜK de bunun üzerine kızmış.

Açıklama şöyle: "Trafikte seyreden araçların, dörtlülerini yakmalarının ‘acil durum’ ikazı anlamına geldiği ve bu durumun keyfi bir şekilde uygulanamayacağı, aksi takdirde diğer sürücülerin bunu gerçek bir ‘acil durum’ ikazı gibi algılayıp arkadan gelen araçlara yol vermeye kalkıştıkları, bunun da trafikte tehlikeli sonuçlar doğurabileceği düşünülmektedir."

Bakalım Nihat Sırdar nasıl bir yeni strateji geliştirecek?"

"ŞİDDETLE KINIYORUZ''
Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, akaryakıt zamlarını protesto eden radyo programcısı Nihat Sırdar'ın programının RTÜK tarafından uyarıldığını, radyoya yönelik bu ''demokrasi dışı baskıyı'' şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Çetin, Sırdar'ın yaklaşık iki ay önce başlattığı ''Eylemce'' isimli programında, Türkiye'de kullanılan pahalı akaryakıtı protesto edildiği için program sakıncalı bulunarak RTÜK tarafından uyarıldığını, 400 bin lira para cezası vermekle tehdit edildiği, programcının akaryakıt zamlarını protestosunu duyurmaktan vazgeçtiğini belirtti.

Hükümet yetkilileri ve bakanların, Türkiye'deki pahalı akaryakıta gerekçe olarak ham petrol fiyatlarındaki artış ve Kuzey Afrika'daki olayları gerekçe gösterdiğini belirten Çetin, şunları kaydetti:

''Bu gerekçelerin tamamı yalandır. Çünkü ülkemizdeki akaryakıtın dünyanın en pahalı akaryakıtı unvanı yeni bir unvan olmayıp, yıllardır birinciliği kimseye kaptırmadığımız unvandır. Sebebi ise satış fiyatının yüzde 65'ini oluşturan KDV ve ÖTV adlı dolaylı vergilerdir. Yurt dışında 1 liraya satılan bir litre benzin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına 4,1 liradır. Bunun uygulayıcısı, savunucusu ise hükümettir.

Her zaman zamlara ve baskılara karşı olan, tüketicilerimizin pahalılığa ve zamlara karşın haklı mücadelesinden yana olan Sırdar'ı yürekten destekliyoruz.''

VOSVOS'LU PROTESTO YAPILACAK
Hükümetin Vergi Dava Daireler Kurulunun akaryakıttaki ÖTV artışının yürütmesini durduran karara uymasını isteyen Çetin, 6 Mart Pazar günü saat 13.00'de Anıtpark'ta Ankara Vosvos Kulübü ile söz konusu zamların protesto edileceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...