Düğüne katıldılar; ölmekten kurtuldular

Van'da meydana gelen deprem sırasında İl Özel İdaresince 2 yıl önce yaptırılan taziye evinde yapılan düğüne katılan köylüler, binanın sağlamlığı sayesinde ölümden kurtuldu.

22.11.2011 - 15:38

Düğüne katıldılar; ölmekten kurtuldular

23 Ekimde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde Van merkeze bağlı 678 nüfuslu, 120 hanesi olan Hıdır köyünde iki düğün vardı. Düğün sahipleri köyde düğün salonu olmadığı için İl Özel İdaresinin desteğiyle 2009'da 51 bin liraya yaptırılan taziye evinde köylülere düğün yemeği verme kararı aldı.

Her iki düğüne katılanlara düğün sahipleri tarafından ortak verilen düğün yemeği sırasında deprem meydana geldi. Depremde yaklaşık 500 kişinin bulunduğu taziye evi çökmedi, köyde 69 ev yıkıldı. Evlerinde enkaz altında kalan 3 kişi yaralandı.

Köy muhtarı Ferzende Gökyer, taziye evini hayır ve şer işlerinde kullandıklarını belirterek, taziye evindeki düğünün köylülerini kurtardığını söyledi.

Taziye evinin depremde hiç hasar görmediğini belirten Gökyer, ''Deprem oldu ve herkes taziye evinin bahçesine toplandı. Köyde 69 ev yerle bir oldu. 23 Ekimdeki ilk depremde yıkılan 69 evde yaşayan vatandaşların hepsi taziye evindeydi. Sadece 3 kişi gelmemişti. Onlar da enkaz altında kalarak yaralandı. Düğün olmasaydı o evlerde yaşayanlardan en az 25-30 kişi ölebilirdi'' dedi.

Gökyer, depremin ardından köylerinden hiç kimsenin göç etmediğini belirterek, devletin köylerine birçok yardım gönderdiğini, tüm Türkiye'ye çok teşekkür ettiklerini söyledi.

DÜĞÜNE KATILMADIĞI İÇİN PİŞMAN
Deprem sırasında evde yemek yaptığını, düğüne gitmediğini belirten Nurcan Demir, pişman olduğunu belirterek, ''Keşke düğüne katılsaydım. Şu an yürüyebiliyor olacaktım. Yemek yaptım ve çocuklara yemek vermek için eve girdim. Çocuklar ise evin arkasında çalışıyorlardı. Sonra düğüne gittiklerini öğrendim. Ben de abdest alıp namaz kılmak için salona geçtim. Bu sırada her taraf sallanmaya başladı. Kaçmak için dışarı çıktığım sırada ev çöktü, enkaz altında kaldım, köylülerimiz kurtardı''dedi.

Düğüne gitmeyenlerden Önder Demir ise hastaneden yeni çıktığını belirterek, 1 aydır çok sıkıntı çektiğini, düğüne gitmiş olsaydı yaralanmamış olacağını söyledi.

Taziye evinde bulunan köy sakinlerinden Recep Oğuzyer de taziye evinde bulunduğu için kurtulduğunu, evlerinin yerle bir olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...