Alman futbol tarihinde iz bırakan, hem futbolculuk hem de antrenörlük dönemlerinde önemli başarılara imza atan Alman milli takımı eski futbolcusu Timo Konietzka, İsviçre’de ötenaziyle hayatını sonlandırdı.

Safra kesesi kanseri teşhisi konulan Konietzka, geçen şubat ayında bir ameliyat geçirmiş ancak bu operasyondan olumlu bir sonuç alınamamıştı. Bunun üzerine ötenazi kararı alan 73 yaşındaki Konietzka, İsviçre’deki evinde, özel bir zehir karışımını içerek hayatına son verdi.

Friedhelm Konietzka'nın eşi Claudia, geçen salı günü hastaneden eve çıkmasına izin verilen eşinin son günlerini çok güzel geçirdiğini, yeniden küçük torunlarını görebildiğini ve bira içtiğini dile getirdi.

ÖLÜM İLANINI YAZDI
Konietzka kendi kaleme aldığı ölüm ilanında ötenazi işlemini gerçekleştiren kuruma teşekkür etti. Konietzka “son yolculuğumda bana yardımcı olan ve ızdırabıma son veren Exit’e teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

2010'da kalp krizi atlatan Konietzka, daha sonra verdiği bir röportajda, “Bu kalp krizinden çok daha önce, kendi ölümüme kendim karar vermeyi planlamıştım zaten” demişti. Almanya doğumlu olan Konietzka, 1988 yılından bu yana, vatandaşlığına geçtiği İsviçre’de yaşıyordu.

ALMANYA'DA ÖTENAZİYE İZİN YOK
Almanya'da yasalar ötenaziye izin vermiyor. Federal Yargıtay'ın benimsediği içtihat, hastanın bilincini kaybetmeden talep etmesi durumunda, artık tedavinin mümkün olmadığı durumlarda pasif ötanaziye (hastayı yaşatmaya devam edecek desteğin kesilmesine) olanak tanıyor.

İsviçre’de ise ötanazi 1918 yılından beri serbest. İsviçre vatandaşlarına ya da bu ülkede ikamet edenlere, tedavisi mümkün olmayan hastalık, dayanılmaz ağrılarda ve uzuvlarına hükmedemediği durumlarda ötanazi uygulanabiliyor.

TİMO’NUN FUTBOL GEÇMİŞİ
Timo Konietzka, Bundesliga tarihinin ilk golünü 24 Ağustos 1963'te Werder Bremen deplasmanında kaydetmişti. O dönem Borussia Dortmund forması giyen Konietzka, başlama vuruşundan sadece 58 saniye sonra topu filelerle buluşturmayı başarmıştı. Ancak bu tarihi gol Dortmund'a galibiyet için yeterli olmamış ve karşılaşma 3-2 evsahibi Werder Bremen'in üstünlüğüyle sona ermişti.

Borussia Dortmund (1963) ve 1860 Münih (1966) formalarıyla Bundesliga şampiyonlukları yaşayan Konietzka, Teknik direktörlüğünü yaptığı FC Zürich’i de 3 kez art arda (1974-1976) İsviçre şampiyonluğuna taşımıştı.