Enrico Macias, Selami Şahin'in bestesini okuyacak

Selami Şahin, Seda Öğretir ile yaptığı bayram sohbetinde Zeki Müren, Emel Sayın, İbrahim Tatlıses ve Sezen Aksu gibi isimlerden sonra şimdi de Fransız şarkıcı Enrico Macias için bir beste yaptığını açıkladı.

NTV 05.07.2016 - 17:07

Enrico Macias, Selami Şahin'in bestesini okuyacak

Seda Öğretir, efsane şarkıların bestecisi Selami Şahin'le, yıllar önce eşi Didem Şahin'le evlendiği ve geçtiğimiz yıl nikah tazelediği Portaxe Baltalimanı'nda bir araya geldi.

Sanatta 50. yılını kutlayan Şahin, birçok şarkı verdiği Zeki Müren'den Emel Sayın'a, İbrahim Tatlıses'ten Bülent Ersoy'a dair anılarını NTV ile paylaştı. İşte Şahin'in açıklamalarından satırbaşları:

"14 YAŞINDA İSTANBUL'A GELDİM"

- Köyde bir tek ilkokul vardı. Hala da öyle. Bana çevremdeki herkes sesimin çok güzel olduğunu söylüyordu. Günün birinde şarkıcı olursun, diyorlardı ama şarkıcı nedir, nasıl olunur bilmiyordum. Nota bilmiyordum. Okuma yazmayı da Türkçeyi de sonradan öğrendim. Ben 14 yaşını bitirmeden, o cesaret, o tutku oluştu bende. "Ben şarkıcı olacağım" diye annemden, babamdan izin alarak İstanbul'a geldim.

"ÜTÜCÜLÜK DE KOMİLİK DE YAPTIM"

- Babam, annem rahmet eylesin, köyden ayrılırken bana sarılışlarını hiç unutmam. Babamın bir sözcüğü var, "Oğlum yürüyeceğin yolu, arkadaşını seç. Yanlış bir şey yaparsan benden olduğuna şüphe ederim" dedi. Ben de geldim İstanbul'a, Beyoğlu'nda Şato Oteli'ne. Hala duruyor. Orada iş buldum çalıştım. Ütücü de çalıştım. Tarlabaşı'nda Lades Tavukçusu vardı, orada komilik yaptım. Yani Anadolu'dan gelmiş ilkokul mezunu fakir bir aile çocuğu bir firmanın müdürü mü olacak? Yok. Çok acılı günler yaşadım.

"DERS ALMADAN NOTA ÖĞRENDİM"

Tanrıdan sonra anneme, babama taptım. Yemedim, yedirdim. Giymedim, giydirdim. O yüzden de Allah bana yardım etti, 16 yaşındayken ilk bestemi yaptım, ünlendim. Kimseden ders almadan notayı öğrendim. Kitaplara bakarak. Kitapta "Si" notasını buldum. Bastım. "La" nerde dedim. Sonra "Mi", "Si La Mi", yani "Selami" öyle öğrendim. İlk bestem"Sen Mevsimler Gibisin"le Altın Kelebek ödülünü kazandım.

"ŞARKIMI KİME VERİRSEM, ONUN TAKLİDİNİ YAPIYORUM"

Selami Şahin; Zeki Müren'den İbrahim Tatlıses'e, Sezen Aksu'dan Ümit Besen'e birçok yorumcu seslendirdiği bestelerinin sırrını açıkladı:  "Ben kime beste verirsem onun taklidini yaparak veriyorum. Zeki Müren'e Zeki Müren gibi okuyup veriyordum. Dinlettiğimde "Helal olsun. Aynı benim gibi okumuşsun. Bu ne kabiliyet. Şimdi çok daha rahat geçicem eserin üzerinden" derdi.

"KASIMPAŞALIYIM ELİ MAŞALIYIM" ŞARKISININ HİKAYESİ

Selami Şahin, Güllü'nün yorumuyla hafızalara kazınan "Kasımpaşalıyım Eli Maşalıyım" şarkısının hikayesini şöyle anlattı:

"Kasımpaşalı bir kızla beraberdim o dönem. Böyle bir güzellik yok. Bir gün onu ziyarete giderken bir hanımefendi beni durdurdu. Annesiymiş. "Selami Şahin, bakar mısın bea" dedi. "Kızımdan uzak durasın" diye ekledi. "Ben kızınızı çok seviyorum, ya niyetim ciddiyse" dedim. "Biz, sanatçıya kız vermeyiz. Kızımıza ihanetler yapar. Ağabeyleri babası duyarlarsa seni perişan ederler. Kızımdan uzak dur. Biz "Kasımpaşalıyız, eli maşalıyız" dedi. Dediğini yaptım, bir daha da görüşmedik ama oturdum o sözden şarkı yazdım."

50. SANAT YILINI ÖZEL  KONSER VE ALBÜM

Bu yıl 50. sanat yılını kutlayan sanatçı, 27 Temmuz'da Harbiye Açıkhava'da özel bir konser verecek. Konserde şarkılarını yorumlayan sanatçı dostlarıyla buluşacak olan Şahin, yıl sonunda ise yeni şarkılardan oluşan bir albüm yayınlayacağının müjdesini de verdi. "Yeni şarkıları kime dinletsem yok böyle bir şey diyorlar. Çok iyi şarkılar geliyor. Ben iyi şarkı olmazsa albüm çıkarmam. Yeni şarkılarıma çok güveniyorum"

ENRICO MACIAS'A SELAMİ ŞAHİN BESTESİ

Selami Şahin, programda önemli bir haberi de ilk kez verdi. Fransız şarkıcı Enrico Macias için bir beste yaptığını anlatan Şahin "Benim yeni bir bestemi okuyacak. Fransız bir şair söz yazdı. Yıl sonunda albümünde yer alacak. Bu benim için büyük bir onur" dedi.

Sayfa Yükleniyor...