Ergene zehir akmasın!

İlki 24 Ekim'de düzenlenen eylemin ikincisi 10 Nisan'da gerçekleştirilecek. Nehir temiz akana kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyleyen Ergene Platformu, "Bu toprakların sanayi ya da evsel atıkları ile zehirlenmesine göz yummayan herkesi, 10 Nisan'da Karamusul köyüne bekliyoruz" diyor.

11.03.2011 - 16:24

Ergene zehir akmasın!

Ergene Platformu, ikinci eylemini, Lüleburgaz'ın Karamusul köyünde, ''Ergene Hayata Dönsün Diye 10 Nisan'da 10 Bin İnsan'' temasıyla düzenleyecek.      

Platformun yayımladığı bildiride, Ergene Havzası'nın, Türkiye'nin en verimli tarım topraklarına sahip bölümü olduğu belirtilerek, ''Trakya topraklarının yüzde 74'ü tarım toprakları iken, buna marjinal tarım toprakları eklendiğinde bu oranın 84'e çıktığına, bu topraklarda Türkiye ayçiçeği üretiminin yüzde 63'ünün, pirinç üretiminin yüzde 44'ünün, buğday üretiminin yüzde 9'unun gerçekleştirildiğine'' yer verildi.        

''Ergene Hayata Dönsün'' ilkesiyle yola çıkan Ergene Platformunun, Trakya'nın çeşitli yerleşim yerlerinde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından oluştuğuna değinilen açıklamada, platformun, 24 Ekim 2010 tarihinde Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde ''Ergene Hayata Dönsün-1'' eylemini yaptığı hatırlatıldı.        

SAAT 13.00'TE KARAMUSUL'DA
Bu konular doğrultusunda çeşitli çalışmalar ve ziyaretler yapıldığı kaydedilerek, şöyle denildi:        

''Ergene Platformu, Ergene Nehri temiz akana kadar çalışmalarını sürdürmeye yeminlidir. Bu nedenle ikinci bir eylem kararı alınmıştır. 10 Nisan'da saat 13.00'te Trakya, karalar bağlayarak Karamusul'da buluşacak. Sloganımız, 'Ergene Hayata Dönsün Diye 10 Nisan'da 10 Bin İnsan'. 'Ergene Hayata Dönsün-2' eylemi için Karamusul köyünün seçilmesi önemli bir ayrıntıdır. Ergene Nehri'ne sıfır noktasında bulunan bu köy, nehrin kirliğinden bire bir etkilenmekte ve kirlilik, oradaki canlı yaşamını doğrudan etkilemektedir.       

ERGENE ZEHİR AKMASIN
İnsanlar burada ecelsiz ölmektedirler. Ergene Havzası ölüm havzası olmaktadır ve etrafına bereket bolluk değil ölüm saçmaktadır. Doğduğu kaynaklarda hayat veren, 30 kilometre boyunca da her türlü canlının yaşam kaynağı Ergene, sanayi ile buluştuğu noktadan itibaren ölmeye ve öldürmeye başlamaktadır. Ergene hayata dönmelidir. Bu sorunda en büyük suça sahip olan günahkarlar derhal cezalandırılmalı ve gereken yapılmalıdır. 'Ergene zehir akmasın, o eski günlerine dönsün, bu akışa bir dur densin' diyen, bu toprakların sanayi ya da evsel atıkları ile zehirlenmesine göz yummayan herkesi, 10 Nisan'da Karamusul köyüne davet ediyoruz.''
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...