Erkekler, kadınlar için sutyen takacak!

Amerika'da eşcinsel evlillikler gündemdeki sıcaklığını korumaya devam ediyor. Ancak eşitlik için öne sürülen bir konu da kadınların halk içinde üstsüz dolaşabilmesi hakkı...

Haberler 20.08.2010 - 11:30

Erkekler, kadınlar için sutyen takacak!

Go Topless (Üstsüz Gez) adlı organizasyon, ABD’nin gerçekten eşit bir toplum olabilmesi için kadınların tutuklanmadan ve korkmadan üstsüz dolaşabilmesinin gerektiği inancında...

2007 yılında kurulan organizasyon, "Kadınların Eşitliği Günü" olan 26 Ağustos’ta yani kadınlara oy verme hakkının verildiği tarihte bir gösteri düzenleyecek.

Seattle, New York, Chicago, Miami, Los Angeles, Denver, Honolulu, San Francisco, ve Texas’ın Austin bölgesindeki kadınlar, 22 Ağustos’ta yaptıkları gösteride ise sadece göğüs uçlarını kapatan bantlarla toplanacak. Erkekler ise desteklerini sutyen takarak ve bikini giyerek gösterecek. 

"Bu adilliğin bir gerekliliği... Ya hepimiz üstsüz dolaşabilme hakkına sahip olmalıyız, ya da hiçbirimiz" diyen Go Topless Direktörü Nadine Gary, kadınlara verilecek bu hakkın Amerikan anayasasıyla da güvence altına alınması gerektiğini söylüyor.

Gary, Fransa ve diğer bazı ülkelerde üstsüz kadınlara müsamaha gösterildiğini ancak bunun yasalarda yer almamasından dolayı sorun yaşandığını belirtiyor ve durumu şu sözlerle özetliyor:

"New York gibi yerlerde üstsüz dolaşmak serbest ancak 2005 yılında, Phoenix Feeley adlı bir kadın tutuklandı ve daha sonra bu haksızlıktan ötürü 29 bin dolar tazminat aldı." 

Sayfa Yükleniyor...