Evsizlerin kabusu kış ayları

Son beş yılda bin kişi donmaktan son anda kurtarıldı...

Haberler 21.12.2009 - 17:22

Evsizlerin kabusu kış ayları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 2004 yılında başlattığı uygulamayla 1061 evsiz vatandaşı donmaktan kurtardı. Bu rakam 2005-2006 yıllarında 498, 2007’de 317, 2008’de ise 246 olarak belirlendi.  

Afet Koordinasyon Merkezi’nin (AKOM) hava raporları çerçevesiyle aldığı toplama kararının ardından başlatılan uygulamada Emniyet Müdürlüğü, ilçe belediyeler ve 112 acil kurtarma ekiplerine bildiriminde bulunuluyor. İstanbul’un muhtelif noktalarından gelen ihbarlara yönlendirilen toplama ekipleri, sokakta yaşayan ve donma tehlikesi altında bulunan vatandaşları alarak Edirnekapı’daki toplama merkezine getiriliyor.

Sağlık kontrolünden geçirilen vatandaşlara; yıkanma, traş edilme vb. kişisel bakımları yapılarak yeni kıyafet giydiriliyor. Vatandaşlar, AKOM’un alacağı ve krizin sona erdiğini bildiren karara kadar toplama merkezlerinde barındırılıyor. Edirnekapı’daki merkez yetersiz geldiği taktirde; evsizler İBB’nin spor salonlarında bakılıyor.

Her türlü ihtiyaçları bu merkezlerde giderilen vatandaşların sosyal inceleme raporları da tutuluyor. Sosyal inceleme sonunda şartları, Darülaceze kabul şartlarına uyanlar, istedikleri takdirde Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü’ne naklediliyor.

Sayfa Yükleniyor...