Faydalı romantikler

Okyanus  kenarında, palmiye altında günleri devirdiğiniz tropikal balayı planlarınızı birlikte öğreneceğiniz ve öğreteceğiniz deneyimlerle renklendirin. Seçil Sağlam Condé Nast Traveller Türkiye Dergisi için romantik olurken dünyaya da faydalı olacağınız 5 balayı önerisini derledi.

06.06.2016 - 11:24 | Son Güncelleme : 06.06.2016 - 11:59

Faydalı romantikler

Nereye: Ko Phra Thong, Tayland 

Neden: Bu muhteşem egzotik adadaki günlerinizi, nesli tükenmekte olan kaplumbağaları kurtararak daha da anlamlı geçirmek için.  

Ko Phra Thong, turist akınından nasibini almamış hoş bir ada. Buradaki romantik ada tatiliniz sırasında nesli tükenmekte olan kaplumbağaları koruma programına katılabilirsiniz. Ayrıca isterseniz çocuklara İngilizce öğretebilir, kumsalı temiz tutma projesine dahil olabilir ya da mangrov ormanlarını koruma çalışmaları kapsamında tohum ekebilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarıyla beraber altın rengi kumsallarda yürüyecek ve gece bırakılan kaplumbağa yumurtalarını keşfedeceksiniz.  

Nerede kalınır: Şnorkel, dalış, gece safarisi gibi aktiviteler vaat eden Phra Thong Nature Resort.  

Nasıl gidilir: THY ile aktarmalı Phuket’e uçun. Phuket’ten Kuraburi’ye otobüs seferleri ile; Kuraburi’den Koh Phra Thong’a teknelerle ulaşın. 

Hazır gitmişken: Dönüş yolunda biraz daha eğlenmek ve alışveriş için Phuket’e uğrayın. 

Nereye: Gweru, Zimbabve 

Neden: Sıra dışı güzellikteki doğada vakit geçirirken soyları tükenmekte olan aslanlara yardım ederek balayınızı unutulmaz kılmak için. 

1999’dan bu yana aslan besleme ve rehabilitasyonu konusunda çalışan Zimbabve Antilop Parkı'ndaki Afrika Aslanlarını Araştırma Vakfı’nın gönüllüsü olarak; veri toplama, aslanlarla yürüme, yemeklerini hazırlama gibi aktivitelerin içinde yer alırken filler ve atlarla da iletişim halinde olacaksınız. Nehir kenarındaki lodge’unuzda ormandan gelen seslere kulak kabartın, havuzda yüzün. Tekne turlarına katılın ve yerel tatlardan kendinize bir ziyafet çekin.  

Nerede kalınır: Antilop Parkı içindeki Island Lodge. antelopepark.co.zw 

Nasıl gidilir: Emirates Havayolları’nın İstanbul’dan Harare’ye direkt seferleri var. Buradan Gweru karayoluyla üç saat.  

Hazır gitmişken: Dünyanın en büyük şelalesi Viktorya'yı görün. 

Nereye: Cancún, Meksİka  

Neden: Popüler balayı rotalarından Cancún’da denizin keyfini çıkarırken ilgiye muhtaç çocuklarla zaman geçirip yerel kültürle tanışmak için.  

Cancún’un turistik atmosferinden birkaç saat uzaklaşıp lokal bir deneyim yaşamayı tercih edenler Ciudad de la Algeria'ya uğramalılar. Cancún civarında yaşayan ve yaşıtlarıyla aynı fırsatlara sahip olamayan çocuklara eğitim ve destek sağlayan bir vakıf var burada. Günde birkaç saat zaman ayırarak ufaklıklara aktiviteler yaptırabilir, bildiğiniz bir oyunu öğretebilir ve tatilinize çocukların coşkusunu katabilirsiniz.  

Nerede kalınır: Cancún’a sadece 25 dakikalık Mujeres adasındaki Zoëtry Villa Rolandi Isla Mujeres. zoetryresorts.com 

Nasıl gidilir: THY ile Miami aktarmalı olarak Cancún’a uçabilirsiniz. 

Hazır gitmişken: İki saat uzaklıktaki Tulum’da antik Maya kalıntılarını görün. 

Nereye: Atitlan Gölü, Guatemala 

Neden: Bu uzak coğrafyadaki özel tatilinizi bir yandan “siyah altın” kahvenin üretim sürecine fayda sağlayarak zaman geçirmek için.  

Kahve tutkunuzu yerinde pekiştirmek ve birbirinden aromatik kahveleri tatmak, balayınızda keyfinizi katlayacak. Dünyanın en büyük kahve üreticilerinden Guatemala’da, toplanmaya hazır kahve çekirdeklerini dallarında göreceksiniz. Tolimán volkanı eteklerinde nefes kesen güzelliğiyle Atitlan gölü ayaklarınızın altında uzanırken; sürdürülebilir tarım yapan kahve plantasyonları ve tarlalar arasında el ele gezeceksiniz.  

Nerede Kalınır: Atitlan gölünün unutulmaz manzarasına hakim Casa Palopo. casapalopo.com 

Nasıl Gidilir: KLM veya Lufthansa’nın çift aktarmalı uçuşuyla Guatemala City Havalimanı’na varın. Atitlan Gölü’ne araba kiralayarak gidin.  

Hazır Gitmişken: Yaklaşık iki saat uzaklıktaki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Antigua’yı görün. 

Nereye: Tofo, Mozambİk 

Neden: Sevdiğinizle denizlerin altını keşfederken Mozambik’in sualtı yaşamının korunmasına katkıda bulunmak için. 

Beyaz köpekbalıkları, mercan resifleri ve kaplumbağa üreme alanlarını yakından görebileceğiniz bu Afrika ülkesinde dalış yaparken sualtı araştırma merkezinin veri toplamasına katkıda bulunacaksınız. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük balığı olan balina köpekbalıklarının yaşam alanı. Mozambik’in en cazip kumsallarından Tofo’nun eşsiz sularında yüzdükten, kano gezintisi yaptıktan ve biraz da at bindikten sonra gece, chalet’nizde dalga sesleri eşliğinde uykuya dalacaksınız.  

Nerede kalınır: Yerel malzemelerle üretilmiş, deniz kıyısındaki chalet Casa Algodoal. casaalgodoal.com 

Nasıl gidilir: THY’nin Johannesburg aktarmalı uçuşlarıyla Maputo’ya ulaşıp oradan Inhambane’ye uçmanız gerekiyor. Tofo kara yoluyla bir saat.  

Hazır gitmişken: Koloniyel mimarisi ile “iyi insanlar şehri” (Terra de Boa Gente) anlamına gelen Inhambane’yi gezin.   

Sayfa Yükleniyor...