Fazla av için bu işkence yapılır mı!

Canlı canlı kanatlarını yoldukları ördek ve kazları tuzak olarak kullanıyorlar. Kırklareli'nde kanatları kesilerek, ayakları iple bağlı gölete salınan 22 yaban ördeği ile 1 yaban kazı kurtarılarak doğaya salındı. Ördek ve kazlar kanatları uzayana dek uçamayacaklar.

12.02.2011 - 12:18

Fazla av için bu işkence yapılır mı!

Sözde avcılar, canlı canlı kanatlarını yoldukları ördek ve kazları tuzak olarak kullanıyor, bir nevi işkenceyle çığırtkanlık yaptırdıkları bu hayvanlarla, uçan diğer hayvanları yanlarına çekmeyi amaçlıyorlar.        

Kırklareli Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şubesi ekipleri bu doğrultuda aldıkları istihbaratı değerlendirerek, Babaeski ilçesine bağlı Terzili ve Karacaoğlan köylerindeki avcıları denetledi.        

Denetimler sırasında, yasak olmasına rağmen avlanıldığı belirlenen 4 güme (avcı barınağı) tespit edildi.        

Kara Avcılığı Kanununca yasak avlanma usulleri arasında sayılan gümeler, jandarma gözetiminde yakılarak imha edildi. Gümelerin birinde yakalanan M.Y'ye ise Kara Avcılığı Kanununa muhalefet suçundan 553 lira idari para cezası uygulandı.       

Ayrıca mühre tabir edilen av hayvanlarını çekmek için çığırtkan olarak kullanılan, kanatları avcılarca kesilerek, ayaklarına ip bağlanmış şekliyle göle atılan 22 yaban ördeği ile 1 yaban kazı Milli Park olan İğneada Longoz Ormanları'nda doğaya salındı.        

Doğaya salınan kaz ve ördekler, kanatları uzayıncaya kadar, yaşamlarını uçamadan yerde sürdürecekler. Avcıların işkencesinden kurtulan kaz ve ördekler, bu sefer de uçma yetilerini kazanana dek, ormandaki diğer hayvanlarla mücadele etmek zorunda kalacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...