Feng Shui Okulları

Feng Shui, Çin'de yaklaşık 4000 yıldan beri uygulanmaktadır. Yüzyıllar boyunca Çin İmparatorluğunun üst düzey insanları tarafından Feng Shui yöntemleri kullanıldı.

Haberler 18.02.2009 - 11:27

Feng Shui Okulları

Feng Shui, Çin'de yaklaşık 4000 yıldan beri uygulanmaktadır. Yüzyıllar boyunca Çin İmparatorluğunun üst düzey insanları tarafından Feng Shui yöntemleri kullanıldı. O dönemlerde Feng Shui Master’ ları çok iyi korunurdu. Hatta bilgilerini başkalarına kullanmasınlar diye ölümle bile cezalandırılırdı. Başkalarından daha şanslı olmalarını sağlayan bilgilere sahip bu insanlar , bildikleri nedeni ile çok önemlilerdi.

Üçüncü Ming İmparatoru Yong Le, Pekin'de Yasak Şehri ("Forbidden City") inşa ederken, mimarlar dağıtılan yanlış Feng Shui kitaplarındaki öğretileri kullandılar. Yapılan bütün yapılar kısa bir süre sonra yerle bir oldu.

16.yy'da Mançurya'lılar Ming imparatorluğunu sona erdirdiklerinde, yanlış uygulanmış olan Feng Shui öğretileri problem yaratmaya devam etti. Bu problemler imparator Chien Lung ' un özel çabaları ile düzeltilmeye çalışılmış ve doğru Feng Shui çalışmaları yeniden gündeme gelmiştir.

Bilinen bütün Feng Shui çalışmaları aşağıdaki üç ekol içinde uygulanmaktadır.

1- Şekil Okulu (From School)

2- Pusula Okulu (Compass School)

3- Siyah Şapka Okulu (Black Sect (Hat) Tibetan Buddist School)

Form okulu, ilk ve en eski Feng Shui okuludur. Ve tarihi Song Hanedanlığına (960–1279) gider. Geleceğin kalitesi mezarların yönüne bağlı idi. Çünkü ruhlar onların refahına etkide bulunuyordu. Evlerin yerleşimi de buna bağlı idi. Yeryüzü şekilleri, su yolları ve onların kendilerine has enerji çözümleniyordu. Çoğumuzun şehirlerde yaşadığından beri artık bu elementler kendini yol, binalar ve el yapımı oluşumlar olarak gösteriyor.

Feng Shui ile ilgili çalışmaların dökümantasyonu 600 yılında “ Water Dragon Classic” olarak yazılmıştır. Buna “Water Dragon” yada Water-Feng Shui denmiştir. Water Feng Shui yer parçalarını çevreleyen su akışı gibidir.

Bulan: Yang Yung Sung Yer: Kwangsi ili, Çin

Zaman 540 – 888 ( M.S.)

Biliniş şekli; Kanchow metodu

Kwang Hsi okulu

Kiangsi Metodu

Şekil okulu

Metod ; Görsel olarak yeri ölçmek ve özel bölge bulmak

Prensipler, Ki, 4 hayvan sembolü teorisi, Yin, yang 5 elementtir.

Pusula okulu, 10. yy ‘ da Kuzey Çin’ de yaşayan Çin bilgeleri pusula okulunu buldular. Doğru yer bulmak için bu çok önemli idi. Ve sonra iki metodu birleştirdiler. Lu pan alanları hizalamak okumada kullanıldı. Bu okul 8 ana yön ve taşıdığı farklı enerjilerden temellenmiştir. Bunların etrafına, Astroloji, numeroloji eklenmiştir. Bu metodu uygulamak için gerekli olan şey bir pusuladır. Lou-pan isimli pusula içinde elementler 8 ana yön, ve Yijing’ in sembolleri 28 takımyıldız bulunmaktadır. Ve 28 adet ay durağını simgelemektedirler.

Oturduğunuz yönün uğurluluğunu belirler. Bu sistemin iki ismi vardır. Biri doğu- batı sistemidir. Ve 8 ev okulu olarak ta bilinir. Ve ikincisi de 9 yıldız yada uçan yıldız(Flying Star) olarak bilinir.

Bulan Wang K’e

Yer: Fukien ili, Çin

Zaman: 960 – 1126

Biliniş şekli: Fukien okulu, ata okulu, Min okulu

Metod: Çözümleyici, zaman elementlerine dayanan, yön saptamak.

Prensipleri: Tanrısal, dünyasal ( Tian, Tee ) kavramları, 12 Çin hayvan sembolü,

28 takımyıldız, büyük ayı, 5 yıldız, yin, yang I ching

Siyah şapka okulu ise 20 yıl önce kişisel olarak ortaya çıkmış bir yöntemdir. Her oda kapısını Chi ağzı olarak kabul edip, her kapı yönüne göre her odaya kendine özel kuzey , güney ile doğu ve batıyı uygun görmektedir. Geleneksel Çin Feng Shui ‘ si ile Tibetan Tantrik Budizm karışımıdır. Professor Thomas Lin Yun tarafından ortaya atılmıştır. Kendisi hala yaşamaktadır. Kendisi Feng Shui ‘ de transandantal yöntemler kullanarak sorunları çözmektedir.
http://www.benimfengshuim.com

Sayfa Yükleniyor...