Gece yarısından sonra yola çıkmak yasak!

Antalya'da, turizm sezonunda görev yapan tur otobüslerinin karıştığı kazaların önlenmesi amacıyla, tarihi ören yerlerine tur düzenleyen otobüslerin, saat 06.00'dan önce hareket etmemesi kararlaştırıldı.

15.06.2011 - 17:26

Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Antalya Turizm Şoförleri Derneği'nin birlikte uygulamaya koyduğu karar uyarınca, tur otobüsü sürücüleri gece çalışmayacak.       

Geçen yıl 25 Mayıs'ta Antalya Aksu'da 16 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kazanın ardından başlatılan yeni önlem arayışları çerçevesinde uygulama başlatıldı.        

TUREB'ten yapılan açıklamada, uygulamaya konulan önlemle, ''taşıtların konaklama tesislerinden hareketleri 00.00- 06.00 saatleri dışında olacak, kalkış ve varış noktaları arasındaki gidiş-dönüş mesafesi en fazla toplam 600 kilometreyle sınırlandırılacak'' denildi.        

Başlatılan bu uygulamanın, Ulaştırma Bakanlığı tarafından bu sezon için alınan karara ve daha önce yayımladığı genelgelere dayandırıldığı ifade edilen açıklamada, seyahat acentelerinin Side, Perge, Aspendos ve Noel Baba Müzesi gibi ören yerlerine düzenleyecekleri turlar için araçların saat 6'dan önce hareket edemeyeceği vurgulandı.
        
SÜRÜCÜLER KARARDAN MEMNUN
Antalya Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Orhan Kayabaşı uygulamadan çok memnun olduklarını bildirdi.        

Kayabaşı, turistleri son noktaya götürecek araçların kesin olarak saat 06.00'dan önce hareket etmeyeceklerini belirtti.

Kayabaşı, ''Biz geçmişten beri aynı şeyi söylüyoruz. Şoförün uykusuz olarak işe çıktığını dile getirdik. Aktarımdaki servis araçlarını her acentenin kullanması gerektiğinin altını çizdik. Alınan karar doğru olmakla birlikte geç kalkış bir karardır. Yeni uygulama ile birlikte gece saat iki buçuk - üç gibi, turistler aktarım araçları ile alınarak merkezlerdeki tur otobüslerine taşınacak. Otobüs şoförü de uykusunu almış olacağından hazır ve dinç bir şekilde, turistleri gidilmesi gereken noktaya sağ salim ulaştıracaktır. Umarım alınan önlemlerin ardından böylesi üzücü kazalar bir daha yaşanmaz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...