Gelibolu fosil cenneti olabilir

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesi'nin tarihi yapısı nedeniyle dünyanın en eski fosillerine ev sahipliği yapmış olabileceği belirtildi.

DHA 27.04.2016 - 20:33

Gelibolu fosil cenneti olabilir

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Jeoloji Mühendisliği, İzmir Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müze Müdürlüğü ve Gelibolu Belediyesi'nin desteğiyle Gelibolu'da üç yıl önce çalışma yapıldı. Çalışmalara, Araştırmacı Çevre Sağlığı Teknikeri İsmail Gürlen de katıldı. Daha önce 28 milyon yaşında bir balina fosili bulunan bölgede geçen hafta yeni bir buluntuya rastlandı.

ÇOMÜ Jeoloji Mhendistliği Bölümü Öğretim Üyesi Palentolog Yrd. Doç. Dr. Sevinç Kapan ve Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müze Müdürü Paleontolog Prof. Dr. Tanju Kaya ile aynı müzede görevli Yrd. Doç. Dr. Serdar Mayda, buluntuları incelemek üzere teslim aldı. İzmir Ege Üniversitesi Doğa Tarihi Müze Müdürlüğü'ne götürülmen fosillerin inceleneceği belirtildi.

Araştırmacı Çevre Sağlığı Teknikeri İsmail Gürlen, "10 milyon yıllık Cetotheriidae balenli balına bulgularından sonra bu araştırmacılık bende bir tutku halini aldı. Bunun sayesinde 14 çeşit fosil olgusunu Ege Üniversitesi ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Gelibolu Belediye Başkanlığı ile ortak yapmış olduğumuz protokolle incelenmek üzere gelen yetkililere teslim ettik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...