Gençlerin yarısı girişimci olmak istiyor

21-31 yaş arasındaki 3 bin 35 gencin yanıtladığı ''Gençler Ne Düşünüyor?'' başlıklı araştırmanın sonuçlarına göre; Türkiye'deki gençlerin yüzde 46'sı başka bir ülkede yaşamak istiyor. Gençlerin yarısı ise girişimci olarak kendisine iş kurmak istiyor.

Haberler 17.06.2010 - 10:52

Gençlerin yarısı girişimci olmak istiyor

Eğitim Kariyer Enstitüsü tarafından, Youth Media'ya yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre; yüzde 46 oranla ''Başka bir ülkede yaşamak isterdim'' yanıtını veren gençlere bu ülkenin hangisi olduğu sorulduğunda, ilk sırada ABD yer alıyor. İlk onda yer alan diğer ülkeler İngiltere, İtalya, İspanya, İsveç, Kanada, Fransa, Avustralya ve Almanya olarak sıralandı.        

''Geleceğinize umutla bakabiliyor musunuz?'' sorusuna, gençlerin yüzde 76'sı ''Evet'' yanıtı verirken, bu soruya ''fikrim yok'' olarak yanıt verenlerin oranı yüzde 13, ''Hayır'' diyenlerin oranı da yüzde 11 oldu.
        
GENÇLERİN KARİYER YAPMAYI DÜŞÜNDÜKLERİ ALAN FİNANS
Anket sonuçlarına göre, gençlerin gelecekte kariyer yapmayı düşündükleri alan sorulduğunda en cazip alanın yüzde 16 ile finans, yüzde 15 ile pazarlama ve yüzde 14 ile insan kaynakları olduğu görülüyor.        

Girişimciliğin yüzde 13 ile 4'üncü sırada olması artık Türk gençlerinin de kendi işlerini geliştirip yönetmek istediklerini vurgulayan önemli bir gösterge.        

İş hayatları için en cazip gelen seçenek sorulduğunda ise gençlerin yüzde 48'i ''Girişimci olarak kendi işimi kurmak'' şıkkını tercih ettiği görülüyor.
        
GENÇLER İNTERNETSİZ DÜNYA DÜŞÜNEMİYOR
Anket sonuçlarına göre sanal ortam ve sosyal medyayı sosyal olabilmek için tercih edenlerin oranları yalnızca yüzde 8. Gençler yüzde 40 ile birinci tercihlerini okul, kurs, dershane ve öğrenci kulüpleri olarak belirtti.        

Gençlerin yüzde 40'ının 2 ekranı, yüzde 37'sinin de 3 ekranı açık. Bu da gençlerin aynı anda hem dizi izleyip hem facebook hesaplarını kontrol ettiklerini hem de cep telefonlarından mesaj yazdıklarını gösteriyor. Hatta bazı gençler iki telefon sahibi olduğundan aynı anda 4 ekranı açık olabiliyor.        

Anketi yanıtlayan gençlerin yüzde 82;si  ''İnternetsiz bir dünya düşünebiliyor musunuz?'' sorusuna ''kesinlikle hayır'' yanıtını verdi. ''En çok hangisinin eksikliğini hissederdiniz?'' sorusunda sunulan seçeneklerden ''Google'' yüzde 42 ile en yüksek oranda işaretlenen seçenek oldu.        

Gençlere ''Elinize ekstradan 1000 lira geçse bununla ne yapardınız?'' diye sorduğumuzda, yüzde 47'si ''Kariyerim için eğitim alırdım'' yanıtını verdi. Yüzde 24'le ikinci tercih edilen seçenek, ele geçen ekstra 1000 lira ile ''borç ödeme ya da bankaya yatırma'' oldu.

Sayfa Yükleniyor...