'Gençlik Otobüsü' yola çıktı

MCD Gençlik Kulübü tarafından hazırlanan ''Gençlik Otobüsü'' projesi kapsamında, 51 Türk genci, 20 gün boyunca 10 Avrupa ülkesini gezecek.

03.08.2010 - 14:30

Projenin Genel Koordinatörü Maksut Coşkun, geçen yılın kasım ayında projenin başladığını, bu zamana kadar birçok firmayla görüştüklerini ve sponsorluk çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Proje kapsamında AB projelerinin nasıl yapıldığına yönelik bir belgesel hazırlayacaklarını anlatan Coşkun, ''AB'ye projeler de hazırlayacağız. Bunlardan biri görme engelli vatandaşlarımız için ünlü isimlerin seslendirdiği bir kitap serisi olacak. 20 kitabı ünlü isimler seslendirecek. O kitapları da görme engelli vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız'' dedi.

Gezi süresince 17 proje hazırlayacaklarını bildiren Coşkun, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunun yanı sıra, gittiğimiz bütün başkentlerde Türkiye'nin tarihi ve turistik yerlerini tanıtacağız. İlk defa bu kadar büyük bir gençlik projesi, sadece Türk gençleriyle gerçekleştiriliyor. Yunanistan, İtalya, Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Macaristan, Avusturya'ya gideceğiz. Gittiğimiz her başkentte ikişer gün kalacağız.
Gençlerimiz proje sayesinde hem kendi kültürlerini tanıtma imkanı bulacak, hem de Avrupa kültürünü tanımış olacak. Projeyi tamamen gençler gerçekleştiriyor. Projede görevli olan 16 asistan 30 katılımcımız var. 51 kişi ile 20 gün kadar bir sürede Avrupa'yı dolaşacağız, projeler hazırlayacağız.''

Otobüsün ilk durağının Selanik'teki büyük önder Atatürk'ün evi olacağını ifade eden Coşkun, ''Bu projeyi geleneksel hale getirmek istiyoruz. Her yıl farklı bir formatta olacak. Bu yıl ki formatımız 'AB Projeleri' önümüzdeki yıl 'Türk Mutfağı' olsun istiyoruz. Türk aşçılarıyla gerçekleştireceğimiz proje hazırlayacağız. Gittiğimiz yerlerde Türk mutfağını tanıtacağız'' diye konuştu.

Coşkun, geziye katılacak gençleri Türkiye genelinde düzenledikleri bir slogan yarışmasıyla belirlediklerini, 300 genç arasından mülakatla 30 kişiyi seçtiklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...