Git-gel Konya 25 TL

Ankara-Konya YHT'de 1 Aralık'tan itibaren, günlük sefer sayısı 14'e çıkacak. Böylece her 2,5 saatte bir karşılıklı YHT seferi gerçekleştirilecek. Ayrıca 10-17 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Şeb-i Arus törenleri için de ek bir sefer düzenlenecek.

29.11.2011 - 14:13

Git-gel Konya 25 TL

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Konya arasındaki günlük YHT seferlerini, gelen yoğun talebi karşılamak için 1 Aralık'tan itibaren 8'den 14'e çıkaracaklarını bildirdi.

Yıldırım, Ankara Gar'ında düzenlediği basın toplantısında, Ankara-Konya arasındaki YHT seferlerinin 24 Ağustos 2011 tarihinde başladığını hatırlatarak, aradan geçen 3 ay içerisinde aylık ortalama 100 bin yolcu taşındığını ve ilk günden itibaren doluluk oranının yüzde 100 olduğunu söyledi. YHT'ye Konyalıların daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Yıldırım, hem Konyalılara hem de Ankaralılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Ankara-Konya arasındaki YHT hattının tamamen yerli müteahhit ve mühendisler tarafından yapıldığını hatırlatan Yıldırım, aynı zamanda dünyada en kısa sürede bitirilen hatlar arasında yer aldığını da kaydetti.

Ankara-Konya arasında her gün karşılıklı 8 sefer yapıldığını ifade eden Yıldırım, gelen yoğun talebi karşılamak amacıyla 1 Aralık'tan itibaren günlük sefer sayısını 14'e çıkaracaklarını, böylece gün boyu her 2,5 saatte bir karşılıklı sefer olacağını söyledi. Yıldırım, yeni sefere konulan YHT setlerinin Ankara'dan ve Konya'dan karşılıklı olarak 07.00, 09.30, 12.00, 14.30, 17.00, 19.15 ve 21.30 saatlerinde hareket edeceğini bildirdi.

İlerleyen dönemde gelen talebe de bağlı olarak karşılıklı seferlerin saat başı olacağını belirten Yıldırım, Başkentray projesiyle birlikte 2012'nin ilk çeyreğinde yeni bir uygulamaya geçilebileceğini dile getirdi.

ŞEB-İ ARUS TÖRENLERİ İÇİN EK SEFER
Bakan Yıldırım, bunun yanı sıra 10-17 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Şeb-i Arus törenlerini izlemek için gidecek vatandaşlar da düşünülerek Konya'dan 23.30'da hareket edecek ek YHT seferinin de konulacağını kaydetti.

Ankara-Konya arasında çalışan YHT'nin 07.00 ve 19.15 seferleri hariç tüm seferlerinin Sincan ve Polatlı'da yolcu indirip bindireceğini belirten Yıldırım, ''1 Aralık'tan itibaren salı, çarşamba ve perşembe günleri Ankara-Konya arasında 20 kişilik öğrenci gruplarında gidiş-dönüş ücreti 25 lira olacak. Yetişkinlerde ise yine aynı günlerde 20 kişilik gruplarda gidiş-dönüş ücreti 30 lira olacak. Önceden 'Git gel Konya 3 saat diyorduk, şimdi buna git gel Konya 25 lira'yı' da ekledik'' diye konuştu.

Yıldırım, TCDD'nin Ankara-Konya YHT yolcuları arasında bir anket düzenlediğini belirterek, bu anket sonuçlarına göre yolcuların memnuniyet oranının yüzde 98 olduğunu ifade etti. yolcuların yüzde 97'sinin bu trenleri yakınlarına tavsiye ettiğini bildirdiklerini anlatan Yıldırım, bu hatta uygulanan indirimlerin de meyvelerini verdiğini, çocukların ve ailelerin seyahat oranının yüzde 23'e ulaştığını söyledi.

Yapılan ankete göre, seyahat edenlerin yüzde 34'ünün turistik gezi ve ziyaret, yüzde 26'sının eğitim ve yüzde 30'unun iş amaçlı YHT'yi kullandığını belirttiğini kaydeden Yıldırım, ''YHT ile seyahat eden yolcularımızın yüzde 68'ini daha önce karayolu toplu taşıma araçları kullanan, yüzde 30'unu özel araç kullanan, yüzde 2'sini de uçak bağlantılı karayolu kullanan vatandaşlarımız oluşturuyor" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...