Hakkari'nin kaderini değiştirecek

Hakkari'ye 65, Yüksekova'ya 5 kilometre uzaklıkta inşa edilen havaalanının temeli atıldı. 2 milyon metrekare alan üzerinde inşa edilecek, 3 bin 200 metre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde piste sahip olacak havaalanı, kentte büyük heyecan yarattı.

Haberler 27.07.2010 - 10:54

Vali Muammer Türker, havaalanının alt yapı işlerinin, 2012 yılının sonunda tamamlanmasını, 2013 yılı başında ise uçakların inip kalkmasını planladıklarını belirtti.        

Hakkari'nin, Türkiye'nin en köşe noktasında yer aldığını, ulaşımın ve arazi yapısının zor olduğunu anlatan Vali Türker, bu yatırımla Hakkari'nin dünyaya açılacağını bildirdi.
        
HAVAALANI SAYESİNDE HAKKARİ ÜST LİGE TERFİ EDECEK

Havaalanı sayesinde, burada yaşayan insanların, hastaların, öğrencilerin başka illere rahat bir şekilde gidebileceğini, doktorun, mühendisin, öğretmenin ve diğer çalışanların gönül rahatlığı ile buraya gelebileceğini ifade eden Vali Türker, şöyle devam etti:        

''Hakkari'nin öteden beri ekonomik, geri kalmışlık ve güvenlik ile ilgili sorunları olduğunu söylüyoruz. Bunu kırmanın en önemli yolunun, kentin yatırım açısından cazip hale getirilmesi olduğunu ifade ediyoruz. Havaalanı bu bakımdan da çok ciddi bir kırılma noktası yaşatacak. Havaalanının kurulması aslında, buranın bir üst lige terfi etmesi anlamını taşıyor. Yani bir anlamda sınıf atlayacağız. Sınıf atladığımız takdirde başka yatırımlar da gelecek. Havaalanı, Hakkari ve Yüksekova'nın kaderini değiştirecek bir yatırımdır.''
       
HAKKARİ TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ŞEN

Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen de, havaalanının hizmete girmesiyle yurt içinden ve dışından çok sayıda kişinin Hakkari'ye gelebileceğini belirterek, şunları kaydetti:   

''Havaalanı, bizim için önemli bir unsur. Turizmde, sağlıkta, eğitimde ve yaşamın her alanında ilimiz için yararlı olacaktır. Havaalanı komşu ülke ilişkilerimiz açısından da çok önemli. Kültür ve turizm paylaşımı sağlanacak. Turizm bakımından daha iyi günleri göreceğiz. Kente insan akışı olduğu zaman ekonomi de olumlu etkilenecek.''      


Sayfa Yükleniyor...