Haliç’e Amsterdam tipi tekne

Amsterdam ve Venedik’te kullanılan özel tasarım teknelerin benzerleri, yıl sonundan itibaren Haliç’te de hizmete girecek.

Haliç’e Amsterdam tipi tekne

İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ. (İDO) ‘Haliç Motorları Projesi’ kapsamında, Amsterdam ve Venedik’te kullanılan panoramik camlı teknelerin benzerlerini Haliç’te de kullanmaya hazırlanıyor. Haliç iskelelerinin yanı sıra Üsküdar-Eyüp arasında da sefer yapacak üç teknenin toplam maliyeti 10 milyon Euro’yu buluyor.

İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy, Ağustos ayında ihaleye çıkılan projede teknelerin yapımına başlandığını söyledi. Haliç Tersanesi’nde tamamen Türk mühendis ve işçileri tarafından inşa edilecek tekneler, 42 metre boyunda ve sekiz buçuk metre eninde olacak.

ALTIN BOYNUZ’A UYGUN TEKNE
Haliç’te mevcut motorların artık yetersiz kaldığını, hem görüntü hem de gürültü kirliliği yaratan bu motorlar yerine, artan yolcu ihtiyacını da karşılayacak daha çevreci motorlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Ahmet Paksoy, teknelerin tasarımında İstanbul ve Haliç’in görünümünün uygun olmasına önem verdiklerini belirtti.

‘PANOPAMİK GÖRÜNTÜ VERECEK’
Paksoy yeni teknelerin özelliklerini şu sözlerle anlattı; “Yeni tekneler görsel güzelliği olan, açık güvertesi ve yüksek camları ile görüş zevki sunan, turistik amaçlı kullanılabilecek, engelli vatandaşlarımızın daha rahat binip inebileceği, çevreci ve İstanbul’a yakışan tekneler olacak. Hidrolik rampa sayesinde suların çekilmesinden etkilenmeyecek. Ayrıca içinde büfesi de olacak.

Amsterdam ve Venedik’teki özel tasarım motorların benzeri olan ve Üsküdar, Eyüp ve Haliç arasında sefer yapacak tekneler hizmete girdiğinde, panoramik görüntü veren tekneler Altın Boynuz’daki yerini almış olacak.”

İlki yılsonunda suya inecek teknelerin inşaatının 3’er aylık periyotlar içinde tamamlanması planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...