Havayolu şirketleri talebe yetişemiyor

9 günlük tatil için ek seferler düzenleniyor. Atlas Jet, tatil süresince günlük 40 seferle uçuş planlarken, Sun Ekspres 618'i iç hat olmak üzere 1498 uçuş gerçekleştirecek. THY normal seferlerine 81 ek uçuş eklerken, Anadolu Jet bayram süresince uçuşlarına 100 ilave sefer ekleyerek hizmet verecek

27.08.2011 - 12:27

Havayolu şirketleri talebe yetişemiyor

Havayolu şirketleri, bayram tatilinin 9 gün olarak açıklanmasıyla tatilcilerin artan taleplerini ek seferlerle ve koltuk kapasitelerini arttırarak karşılamaya çalışıyor.       

Türk Hava Yolları (THY), Ramazan Bayramı nedeniyle artan yolcu talebini karşılamak amacıyla 27-30 Ağustos 2011 tarihleri arasında toplam 30, 31 Ağustos-4 Eylül 2011 tarihleri arasında 51 ek sefer düzenleyecek.       

THY, bugün başlayan bayram tatilinde 30 Ağustos Salı günü arasında İstanbul çıkışlı Antalya'ya 6, Trabzon'a 2, Dalaman'a 5, Bodrum'a 15 ve Kuveyt'e 2 ek sefer düzenleyecek. 31 Ağustos-4 Eylül 2011 tarihleri arasında da İstanbul çıkışlı Kuveyt'e 2, Ankara'ya 1, Dalaman'a 12, Bodrum'a 15, Antalya'ya 10, Trabzon'a 5, Adana'ya 1, İzmir'e 1 ve Lefkoşa'ya (Ercan Havalimanı) 4 ek sefer gerçekleştirilecek.        

Tatil süresince iç hatlarda 300 bin yolcu taşımayı planladıklarını belirten THY yetkilileri, yolcuların 5 ile 7 gün arasında bilet rezervasyonu yaptıklarını bildirdi.
        
A321 TİPİ UÇAKLARLA 3 BİN KOLTUKLUK KAPASİTE ARTIŞI
İstanbul Atatürk Havalimanı merkezli uçuşlar gerçekleştiren Onur Air de, Ramazan Bayramı dönemindeki yoğun talebi karşılamak için iç hat uçuşlarında kullandığı 180 koltuk kapasiteli A320 tipi uçakları yerine bu dönemde 220 koltuklu A321 tipi uçaklarıyla hizmet vererek iç hatlarda günde 3 bin koltukluk kapasite artışı gerçekleştirecek.        

Onur Air yetkilileri, tatil süresince iç hatlarda 110 bin yolcu taşımayı planladıklarını belirterek, Onur Air'in uçuşlarının çoğu günlerde yüzde 95 doluluk oranına ulaştığını söyledi.        

Bilet rezervasyonu yapan yolcuların en fazla ilgi gösterdiği uçuş noktalarının iç hatlarda Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman ve Trabzon olurken, dış hatlarda ise KKTC ve Paris'e ilginin yoğun olduğu belirtildi.        

Sun Express Havayolları yetkilileri de şirketlerinin 618'i iç hat, 871'i dış hat olmak üzere günde toplam 1498 uçuş gerçekleştirdiklerini ifade ederek, uçuş sayılarının zaten fazla olması sebebiyle bayram tatili için ek sefer koymaya gerek duymadıklarını, ancak doluluk oranlarında ciddi bir artışın söz konusu olduğunu kaydetti.        

Atlasjet Hava Yolları ise bayramda gidiş dönüş olarak her gün Bodrum'a 6, İzmir'e 8, Antalya'ya 14, KKTC'ye 12 sefer düzenleyecek. Tatilcilerin bayramda yurt dışı olarak Dubrovnik, Roma, Köln, Madrid, Venedik ve Barcelona'ya yoğun ilgi gösterdikleri kaydedildi.
        
ANADOLU JET 100 EK SEFER KOYDU
Yolcuların gidiş yoğunluğunun bugün ve yarın arttığını belirten şirket yetkilileri, tatilcilerin dönüş olarak 3 ve 4 Eylül tarihlerini ağırlıklı olarak seçtiklerini söyledi.        

Anadolu Jet Havayolları yetkilileri de Ramazan bayramı süresince 100 ilave seferde toplam 15 bin yolcu taşımayı planladıklarını ifade ederek, yolcuların bayram süresince yoğun ilgi gösterdiği hatların Dalaman, İzmir, Muş, Van, Bodrum, Trabzon, Antalya, KKTC ve Diyarbakır olduğunu söyledi.        

Tatil süresince günlük ortalama 120 iç hat seferi, 20 dış hat seferinin yanı sıra 100 ek sefer uçuş planladıklarını kaydeden şirket yetkilileri, yurt dışı hatlarında en yoğun taleplerinde İngiltere ve Viyana'ya yapıldığını belirttiler.       

Yetkililer, yurt dışında genel olarak gurbetçi trafiği olduğu için, şu an bayram döneminde gurbetçi dönüş yoğunluğunda artışın göze çarptığını ifade ederek, bayramdaki uçuşların gidiş ve dönüş uçaklarının dolmuş durumda olduğunu kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...