Hitler sevgisi can sıktı

Adolf Hitler’in modern Almanya’ya dönüşünün sonuçlarının anlatıldığı kurmaca bir kitap sinemaya uyarlandı. Hitler’i oynayan aktör filmin promosyonu için ünlü diktatör gibi giyinip sokağa çıktı. Ancak halktan beklenmeyen bir ilgi gördü. Olay ülke genelinde tartışma yarattı.

11.10.2015 - 08:31

Hitler sevgisi can sıktı

Ünlü yazar Timur Vermes’in Adolf Hitler’in modern Almanya’ya dönüşünün ne gibi sonuçlar doğuracağını hayal ettiği hiciv kitabı ‘O geri döndü’nün (Er ist wieder da) sinema uyarlamasında Hitler’i canlandıran aktör Oliver Masucci’nin halktan gördüğü ilgi ülke genelinde tartışma yarattı. Almanya’da bu hafta gösterime giren filmin çekimleri için Hitler kostümü ile Berlin sokaklarında dolaşan Masucci, halkın kendisine gösterdiği ilginin onu dehşete düşürdüğünü söyledi.

"ÇALIŞMA KAMPLARINI GERİ GETİR"

Guardian gazetesine konuşan Masucci, Hitler kostümü ile Brandenburg Kapısı’na ulaştığında “Kendini pop star gibi hissetmeye başladığını” söyledi. Masucci “İnsanlar çevreme toplandılar, bir kişi bana beni sevdiğini söyledi ve ona sarılmamı istedi. Neyse ki bir kişi de bana vurmaya başladı” dedi. Aktör özellikle yaşlı vatandaşların aşırı sağcı görüşlerini onunla paylaştığını, ona “Çalışma kamplarını geri getirmesini” söylediklerini de belirtti.

Sayfa Yükleniyor...